Opinie o Nas
Baza Wiedzy

Połączenia ciesielskie - hurtownia Armet

Wiercenie w metalu - co trzeba wiedzieć?

1
Wiercenie w metalu - co trzeba wiedzieć?

Są sytuacje, w których konieczne jest wykonanie otworu w powierzchni wykonanej z metalu. Realia pracy z metalami są w kontekście wiercenia zupełnie inne aniżeli ma to miejsce w odniesieniu do drewna czy murowanych ścian. Metal to zupełnie inne tworzywo, inny charakter tarcia i inna wytrzymałość. Wiercenie w metalu wymaga wobec tego pewnych umiejętności, ale przede wszystkim odpowiedniego zestawu wierteł. Nie każdy od razu będzie wiedział, jak wiercić w metalu, jednakże z czasem czynność ta stanie się dość naturalna.

Dobre wiertło do metalu – jakie wybrać?

Osoby zainteresowanie wierceniem w metalach mają do wyboru różne typy wierteł, które w określonych przypadkach sprawdzają się optymalnie. Należy tutaj wskazać wiertła szlifowane wykonane ze stali szybkotnącej, opisywane w branżowym języku jako wiertło szlifowane HSS. Standardowo korzysta się z nich w pracy z metalami miękkimi, takimi jak aluminium. Posiadają one na końcu ostrze z kątem nachylenia 118 stopni. Jeśli wiercenie ma się tyczyć twardych metali, wybór musi być inny. Wtedy wybrane wiertła do metalu powinny zaliczać się do kategorii kobaltowych. Mają one ostrze nachylone pod kątem 135 stopni, a oprócz domieszki kobaltu bywają pokryte azotkiem tytanu. Cechuje je charakterystyczna złotawa barwa.

Wiercenie otworów w metalu – podstawowe zasady

Gdy już z grubsza wiadomo, jakie wiertla do metalu można wybrać odnośnie pracy z konkretnymi materiałami, warto sięgnąć jeszcze do odpowiednich technik. Tak naprawdę wystarczy kierować się kilkoma zasadami, aby efekty działań były w pełni zadowalające. Po pierwsze, wiertło musi być bardzo solidnie zamocowane w głowicy wiertarki – warto zawsze mieć  to na względzie, ale w tym przypadku, z uwagi na silniejsze tarcie, jest to szczególnie ważne. Kolejna kwestia to wywieranie mocniejszego nacisku w trakcie wiercenia. Gdy celem jest uzyskanie otworu o określonej średnicy, dobrym rozwiązaniem może być użycie wiertła stożkowego.

Jak wiercić w metalu, aby niczego nie popsuć?

Podczas wykonywania otworu trzeba mieć na uwadze kwestie związane z twardością metalu. Generalnie obowiązuje zasada, aby dobierać mniejsze obroty w przypadku wiercenia w metalach twardych. W czasie takich działań będzie można ocenić, czy prędkość jest odpowiednia – wskaże na to wygląd wiór powstających w trakcie pracy wiertarki. Jeżeli będą długie i równe, to prędkość jest właściwa. Kolejna ważna sprawa to regularne chłodzenie wierteł. Należy to robić za pomocą specjalnych olejów, ponieważ ważne są również właściwości smarujące używanego chłodziwa.

Zobacz wiertła do metalu w naszej ofercie:

 

Wiertło SDS PLUS Mungo 4 x 110 mm Wiertło SDS PLUS Mungo 4 x 110 mm
Producent: Mungo
Cena:15,20 zł (netto: 12,36 zł )
szt.
zobacz więcej
Wiertło SDS PLUS Mungo 5 x 110 mm Wiertło SDS PLUS Mungo 5 x 110 mm
Producent: Mungo
Cena:10,71 zł (netto: 8,71 zł )
szt.
zobacz więcej
Wiertło SDS PLUS Mungo 5 x 160 mm Wiertło SDS PLUS Mungo 5 x 160 mm
Producent: Mungo
Cena:11,80 zł (netto: 9,59 zł )
szt.
zobacz więcej

Komentarze do wpisu (1)

13 września 2020

Dobry tekst, jest wiele nieporozumień w związku z wierceniem w metalu i to fakt. Na szczęście można ich uniknąć stosując się do takich poradników jak pokazany tutaj. Swoją drogą muszę kupić zestaw wierteł do metalu bo te które miałem już się nie nadają do niczego za bardzo.

Submit

  biuro@muntech24.pl

 61 662 30 96

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl