Opinie o Nas

Wiercenie w szkle. Jak i czym to robić?

3
Wiercenie w szkle. Jak i czym to robić?

Czynności związane z wierceniem są dość powszechne. Generalnie to jedno z podstawowych działań w świecie prac budowlanych czy remontowych. Zazwyczaj wierci się w ścianach, co jest dość naturalne i typowe, aczkolwiek są też inne możliwości. Czasami konieczne jest uzyskanie otworu w zupełnie innym materiale. Wiercenie w szkle to jedno z poważniejszych wyzwań i nie mając odpowiedniego przygotowania mamy małe szansę, aby zrobić to dobrze. Należy wziąć pod uwagę technikę wiercenia, ale także akcesoria, z jakich skorzystamy.

Jak wiercić w szkle? Kluczowe akcesoria

Bez wątpienia będziemy potrzebować wiertarki, ale nie każda z dostępnych na rynku nadaje się do pracy z tym dość delikatnym materiałem. Bardzo istotne jest, aby używana przez nas wiertarka mogła pracować na niskich obrotach – nie większych niż około 500 na minutę. Zbyt energiczne ruchy głowicy sprawią, że szkło najpewniej pęknie i nasza praca pójdzie na marne. Wiercenie szkła musi też odbywać się z wykorzystaniem właściwych wierteł. Wiertło do szkła nie jest sporym wydatkiem, a dostępność takich rozwiązań na rynku jest spora.

Odpowiedni model wiertła będzie opisany przez producenta. Dobrą opcją jest też zainwestowanie w specjalny frez z diamentową końcówką. Najtańsze wiertła do szkła prawdopodobnie będą mieć ścierniwo niższej jakości, a więc zużyją się szybciej. Lepiej zapłacić kilka czy kilkanaście złotych więcej i mieć do dyspozycji element roboczy, który sprawdzi się bez zarzutu. Klasa ścierniwa ma także wpływ na formę otworu. Przy lepszym wiertle krawędzie będą gładsze i co za tym idzie bardziej estetyczne.

Jak wywiercić otwór w szkle z sukcesem?

Kawałek szkła, w którym będziemy wykonywać otwór, należy położyć na podkładzie z ręcznika, filcu czy pianki. Błędem jest kładzenie szyby bezpośrednio na twardą powierzchnię. Gdy trwa wiercenie otworów w szkle, choć obroty są niskie, wiertło oraz szkło dość silnie się nagrzewają. Wysoka temperatura sprzyja uszkodzeniu materiału – dlatego konieczne jest chłodzenie. Można użyć do tego celu zwykłej wody, ale jeszcze lepsza będzie terpentyna. Co jakiś czas należy schładzać cieczą rozgrzane wiertło.

Innym rozwiązaniem jest przygotowanie wokół miejsca wiercenia otoku z silikonu czy kitu okiennego. Tam nalać można wodę lub terpentynę, zapewniając ciągłe chłodzenie bez konieczności przerywania pracy co około 20 sekund. Na samym początku, przez kilka sekund, w szkle trzeba wiercić „na sucho”. Pozwoli to jednoznacznie określić właściwe miejsce wykonywania otworu. Jak zrobić otwór w szkle, nie uszkadzając tafli pod wpływem nacisku? Trzeba go kontrolować. Nacisk w żadnym momencie nie powinien być zbyt silny.

I już wiesz, jak wywiercić otwór w szkle!

Dla osób bez doświadczenia wykonanie równego otworu w szklanej powierzchni może stanowić problem. Nie ma jednak powodu, aby się obawiać. Wystarczy przestrzegać pewnych zasad, by działanie to zakończyło się pełnym powodzeniem. Mając odpowiednie wiertło, niskoobrotową wiertarkę i prawidłowo przygotowaną przestrzeń roboczą, o efekt można być spokojnym. Bazując na fundamentalnych poradach, zarówno wiercenie w szkle hartowanym, jak też zwykłym będzie absolutnie wykonalne.

Czytaj również: 

Wiercenie w aluminium. Co trzeba wiedzieć?

Wycinanie otworu w zlewozmywaku stalowym pod baterię. Instrukcja krok po kroku

Wiercenie w metalu - co trzeba wiedzieć?

Rodzaje wierteł i ich zastosowanie

Jak wiercić w betonie?

Jak wiercić w płytkach ceramicznych?

Być może zainteresuje Cię...


Wiertło do szkła 5.0 mm Wiertło do szkła 5.0 mm
Cena:14,51 zł (netto: 11,80 zł )
szt.
zobacz więcej
Wiertło do szkła 6.0 mm Wiertło do szkła 6.0 mm
Cena:15,63 zł (netto: 12,71 zł )
szt.
zobacz więcej
Wiertło do szkła 8.0 mm Wiertło do szkła 8.0 mm
Cena:20,74 zł (netto: 16,86 zł )
szt.
zobacz więcej

Lub zobacz wszystkie wiertła do szkła w naszej ofercie >>

Komentarze do wpisu (3)

29 czerwca 2019

Mi na początku wiercenie w szkle sprawiło sporo problemów. Dopiero po jakimś czasie poznałem patent z terpentyną (znacznie lepsza do chłodzenia niż woda) i to sporo ułatwiło. Ogólnie mi się bardzo dobrze wierci tym wiertłami z diamentowym frezowaniem. Innymi dotąd nie próbowałem.

14 lipca 2019

Ja jeszcze nie opanowałem wiercenie w szkle czy ceramice na takim poziomie na jakim bym chciał. Zawsze mam problem z utrzymaniem wiertła w jednej pozycji, a ze stosunkowo delikatną materią nie można nic na siłę. Pozostaje ćwiczyć dalej ;)

14 października 2019

Przywiodły mnie tu google gdy szukałem info o chłodzeniu wiertła. Terpentyna - nawet nie mam, muszę kupić. Super że są takie źródła wiadomości

Submit

  biuro@muntech24.pl

 61 662 30 96

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium