Opinie o Nas
Baza Wiedzy

Połączenia ciesielskie - hurtownia Armet

Wiercenie w aluminium. Co trzeba wiedzieć?

2
Wiercenie w aluminium. Co trzeba wiedzieć?

Temat wiercenia w metalach jest dość szeroki, ponieważ materiały z tej kategorii mają swoje specyficzne wymagania. Oznacza to, że nie ma mowy o wykorzystywaniu do wiercenia w metalu tych samych akcesoriów, które stosuje się chociażby do ścian murowanych, ceglanych czy do powierzchni drewnianych. Bardzo szczególnie w tym aspekcie rysuje się wiercenie w aluminium, które jest metalem zupełnie innym niż chociażby stal. Konieczne jest sięgnięcie po odpowiednio zaprojektowane i wykonane wiertła dedykowane do pracy z tym konkretnym materiałem.

Jak wiercić w aluminium? Kluczowe wskazówki

Przede wszystkim trzeba pamiętać o zasadzie związanej z tempem ustawionych obrotów wiertła. Dość częstym błędem jest stosowanie wysokich obrotów przy twardych metalach. Tymczasem należy postępować w dokładnie przeciwny sposób. Aluminium jest miękkim metalem i w jego przypadku należy korzystać z szybkich obrotów, podczas gdy przy obróbce twardego metalu wskazane są obroty wolniejsze. Przestrzeganie tej jednej zasady sporo ułatwi. Kwestia kolejna to prawidłowo dobrane wiertło do metalu. Tutaj także nie należy skazywać się na przypadek.

Jakie wiertło do aluminium sprawdzi się optymalnie?

Jeśli otwór ma być wykonany w aluminiowej powierzchni, konieczne jest wykorzystanie dedykowanego wiertła. Musi ono posiadać specjalną geometrię, tak aby powstające wióry nie zapychały powstającego otworu. Powierzchnia robocza wierteł powinna być szlifowana, a nie walcowana. Zalecany jest spiralny kształt, a także brak dodatkowych powłok, zwłaszcza z azotku tytanu. Podobnie jak w przypadku innych metali, tak i tu istotne jest chłodzenie. Wiertło do aluminium także może się przegrzewać, a więc nie obejdzie się bez chłodziwa. Biorąc jednak pod uwagę specyfikę materiału, w zupełności wystarczy olej o niższym punkcie zapłonu – poniżej 200 stopni Celsjusza.

 

Komentarze do wpisu (2)

27 września 2020

Świetnie że napisano o tych obrotach - wiele osób nie ma w ogóle tej świadomości i ustawia kosmiczne obroty w wiertarce przy metalu i potem zdziwko że wiertarka spadła z rowerka!

18 października 2020

Spoko poradnik, ja rzadko w metalu wiercę to fajnie coś poczytać o tym na Waszym blogu. Sam sklep super zaopatrzony i z tego co widzę coraz bardziej chwalony w sieci, tak trzymać!

Submit

  biuro@muntech24.pl

 61 662 30 96

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl