
Istnieje wiele typów materiałów, które w dowolnym momencie mogą być poddane obróbce w ramach prac remontowych czy budowlanych. Dlatego właśnie solidni fachowcy powinni być przygotowani na każdą ewentualność i korzystać z rozwiązań, które pomogą im radzić sobie z zadaniami optymalnie. Wiercenie w płytkach jest pod pewnymi względami wyzwaniem, ponieważ trzeba zastosować odpowiednie narzędzia i nieco inne techniki. Wiercenie w kafelkach nie może odbywać się w taki sam sposób jak w surowym murze czy cegle. Czym te czynności powinny się charakteryzować?
Jak wiercić w płytkach, żeby nie narobić szkód?
Elementy ceramiczne mają to do siebie, że są kruche i dość delikatne. Wobec tych faktów trzeba podjąć kroki zmierzające do tego, by ograniczyć ryzyko uszkodzenia płytek. Wiercenie otworów w płytkach może w pewnych sytuacjach odbywać się z użyciem otwornicy. Przyda się ona zwłaszcza wtedy, kiedy chcemy uzyskać nieco większe otwory – niezbędne chociażby do wyprowadzenia grubszych rur czy węży. To jednak nie wszystko, ponieważ trzeba jeszcze wiedzieć, jak wiercić w kafelkach mniejszy, standardowy otwór.
Wiercenie w kafelkach - zrób to dobrze!
Warto postawić sobie generalne pytanie: jakie wiertło do płytek będzie tym właściwym? Na rynku dostępne są rozwiązania w tym zakresie. Jednym z producentów oferujących specjalne wiertła dedykowane ceramice oraz miękkim i kruchym materiałom jest ET Professional. Na pozór akcesoria te niczym się nie różnią od klasycznych modeli wierteł, jednakże ich specyfikacja jest odmienna. Innym zagadnieniem jest wiercenie w gresie. Z uwagi na sporą twardość trzeba stosować wówczas specjalne wiertła z koronką diamentową.
Wiercenie płytkach nawet dla laika
Mając odpowiednie wiertła pod ręką, zadanie nie rysuje się jako bardzo złożone. W przypadku szeroko rozumianej glazury warto zaznaczyć niewielkie otwory w miejscu wiercenia – służy do tego punktak. Można też zastosować taśmę klejącą naklejoną na krzyż. Chodzi o to, by wiertło nie ślizgało się w miejscu. Najważniejsze to wiedzieć, jakim wiertłem wiercić w płytkach. Skorzystanie z dedykowanego elementu jest zdecydowanie bezpieczniejsze. Kolejna kwestia to chłodzenie wierteł w czasie pracy – tutaj także trzeba mieć pewne kwestie na uwadze.
Wiertło do płytek ceramicznych nagrzewa się dość mocno, a wysoka temperatura może wpływać negatywnie na strukturę ceramiki. Dlatego tego typu wiertła najlepiej jest stosować wraz z płynem chłodzącym. Dobrze pod tym względem spisuje się terpentyna. Można też robić przerwy i schładzać wiertło, zanurzając je w zimnej wodzie. Wiercenie w ceramice jest w tym aspekcie podobne do analogicznej czynności w odniesieniu do szkła. Ogólnie rzecz biorąc, przygotowanie otworu w płytce nie sprawi kłopotu nawet osobom bez doświadczenia. Wiercenie w płytkach gresowych czy kafelkach zakończy się sukcesem, o ile będzie się przestrzegać kilku wskazanych zasad.
Czytaj również:
Wiercenie w aluminium. Co trzeba wiedzieć?
Wycinanie otworu w zlewozmywaku stalowym pod baterię. Instrukcja krok po kroku
Wiercenie w metalu - co trzeba wiedzieć?
Rodzaje wierteł i ich zastosowanie
Wiercenie w szkle. Jak i czym to robić?
Boguś
Kiedyś nie wiedziałem jak się zabrać za wiercenie w kafelkach. Teraz mam już trochę inne doświadczenie ale zawsze fajnie przeczytać taki tekst. Z tym chłodzeniem wiertła to święta prawda - ustrojstwo nagrzewa się srogo!
hax
Ja zawsze sięgam po terpentynę do chłodzenia. Woda może być od biedy, ale jednak terpentyna ma lepszą przyczepność to raz, a dwa jest po prostu efektywniejsza. Fajny jest patent z "koszyczkiem" z silikonu - dobry jak się wierci na płaskiej poziomej powierzchni. Można wlać tam trochę terpentyny i mieć chłodzenie non stop.