
Wykonywanie otworów w betonie jest jednym z powszechnych zadań podczas wszelkiego rodzaju prac budowlanych czy remontowych. W praktyce wiercenie w betonie stanowi czynność wymagającą zastosowania odpowiednich narzędzi, a także elementów roboczych. Podstawą jest wiertło do betonu, którego konstrukcja oraz materiał, z jakiego je wykonano gwarantują optymalne efekty. Poza tym trzeba mieć właściwe narzędzie – wiertarkę z udarem lub młotowiertarkę. Zwykłe modele wiertarek bez udaru nie nadają się do takich działań. Mogą się bowiem łatwo przegrzać, a wiertła ulegną uszkodzeniu.
Jak wiercić w betonie, aby efekt był zadowalający?
Kluczem do sukcesu, poza dobrą wiertarką dostosowaną do takiej pracy, są wiertła i to już ustaliliśmy. Pytanie jeszcze, jakie? Pod tym względem możliwości są szerokie. Warto zdecydować się na wiertła widowe – są najczęściej zalecane do działań z betonem. Oczywiście wiercenie otworów w betonie może być łatwiejsze lub trudniejsze w zależności od tego, z jakim dokładnie materiałem mamy do czynienia. Bez wątpienia beton posiadający w sobie zbrojenia będzie poważniejszym wyzwaniem. Jak wiercić w betonie zbrojonym? Najlepiej pominąć miejsce, w którym przebiegają pręty zbrojeniowe – pomoże w tym specjalny czujnik. Dobrze będzie korzystać również z chłodziwa, które obniży temperaturę powstającą wskutek tarcia. Wiertło w takim układzie powinno być wykonane z stali zbrojonej, stopu węglowo-tytanowego lub węglików spiekanych.
Odwierty w betonie – co jeszcze ma znaczenie?
Choć generalnie wskazane jest korzystanie z wiertarek z funkcją udaru, to nie musi być ona aktywna cały czas. Warto włączać ją wówczas, gdy zaczynamy czuć wyraźny opór podczas wiercenia. Poza tym wiercenie w betonie bez udaru jest możliwe, gdy sięgniemy po specjalne warianty wierteł. Niektóre wiertła SDS zdadzą egzamin w takim scenariuszu, a poza tym okażą się znacznie trwalsze. Sprawdzą się one doskonale także, gdy chodzi o wiercenie w żelbetonie. Wówczas poza wiertłami SDS nieodzowna będzie młotowiertarka lub wiertarka udarowa – optymalnie z udarem pneumatycznym. Alternatywę dla tradycyjnego nawiercania stanowi technika diamentowa. Istnieją specjalne koronki wykonane w tej technologii, które są kompatybilne z większością wiertarek na rynku.
Czytaj również:
Wiercenie w aluminium. Co trzeba wiedzieć?
Wycinanie otworu w zlewozmywaku stalowym pod baterię. Instrukcja krok po kroku
Wiercenie w metalu - co trzeba wiedzieć?
Sprawdź wiertła do betonu w naszej ofercie: