
Każdy plac budowy i generalnie miejsca, w których prowadzone są na przykład prace na głębokości, wymagają zastosowania określonych środków bezpieczeństwa. Wynikają one z dwojga rodzaju przesłanek – natury czysto zdroworozsądkowej, jak i prawnej. Zgodnie z rozporządzeniem ministra właściwego ds. infrastruktury z 6 lutego 2003 roku, teren prowadzenia działań budowlanych wymaga zastosowania pewnych zabezpieczeń. Kluczowe jest tutaj ogrodzenie placu budowy za pomocą rozwiązania technicznego uniemożliwiającego łatwe wejście na chroniony obszar. Jeśli z jakichś względów nie można skorzystać z ogrodzenia, konieczne jest zabezpieczenie placu budowy w inny sposób – poprzez odpowiednie oznakowanie terenu i zapewnienie całodobowego dozoru.
Teren budowy – jak go oznaczyć, aby zmniejszyć ryzyko?
Wśród nietrwałych, ale w pewnym zakresie efektywnych zabezpieczeń wykorzystywanych w realiach budowlanych, wskazać trzeba różnego rodzaju taśmy. Standardowa taśma ostrzegawcza ma czerwono-białe barwy. Jest widoczna z daleka i wskazuje miejsce, do którego nie należy wchodzić. Można też skorzystać z niej w kontekście oznakowania dziur w gruncie lub potencjalnie niebezpiecznych elementów, do których bezpieczniej się nie zbliżać. Taśmy kosztują niewiele i są łatwe w użyciu, ale rzecz jasna nie stanowią trudnej do sforsowania fizycznej zapory. To trzeba mieć na uwadze i jeśli sytuacja tego wymaga, sięgnąć także do innych środków. Poza taśmami na budowie normą są także specjalne tablice i znaki ostrzegawcze – nabywane zwykle w sklepach i hurtowniach z artykułami BHP.
Zagospodarowanie placu budowy w zależności od charakteru prac
Jeśli to taśma ostrzegawcza stanowi narzędzie zwiększające poziom bezpieczeństwa, można korzystać z różnych rodzajów taśm. Wspomniana czerwono-biała jest najbardziej uniwersalna, jednakże na tym opcje się nie kończą. Taśma w barwach żółto-czarnych bywa wskazana w miejscach zagrożonych upadkiem, ale znakuje się nią również wykopy związane z gazem. Na rynku są dostępne taśmy biało-niebieskie czy biało-zielone. Znaczenie konkretnie dobieranych kolorów można ustalić indywidualnie na wewnętrzne potrzeby danego placu budowy. Pracownicy wiedzą dzięki temu, w którym miejscu mogą występować określone kategorie zagrożeń.
Czytaj również:
Hałas w miejscu pracy. Jak chronić uszy?
Znaczenie kolorów taśm ostrzegawczych. Krótka charakterystyka