Opinie o Nas

Jak zabezpieczyć plac budowy?

0
Jak zabezpieczyć plac budowy?

Każdy plac budowy i generalnie miejsca, w których prowadzone są na przykład prace na głębokości, wymagają zastosowania określonych środków bezpieczeństwa. Wynikają one z dwojga rodzaju przesłanek – natury czysto zdroworozsądkowej, jak i prawnej. Zgodnie z rozporządzeniem ministra właściwego ds. infrastruktury z 6 lutego 2003 roku, teren prowadzenia działań budowlanych wymaga zastosowania pewnych zabezpieczeń. Kluczowe jest tutaj ogrodzenie placu budowy za pomocą rozwiązania technicznego uniemożliwiającego łatwe wejście na chroniony obszar. Jeśli z jakichś względów nie można skorzystać z ogrodzenia, konieczne jest zabezpieczenie placu budowy w inny sposób – poprzez odpowiednie oznakowanie terenu i zapewnienie całodobowego dozoru.

Teren budowy – jak go oznaczyć, aby zmniejszyć ryzyko?

Wśród nietrwałych, ale w pewnym zakresie efektywnych zabezpieczeń wykorzystywanych w realiach budowlanych, wskazać trzeba różnego rodzaju taśmy. Standardowa taśma ostrzegawcza ma czerwono-białe barwy. Jest widoczna z daleka i wskazuje miejsce, do którego nie należy wchodzić. Można też skorzystać z niej w kontekście oznakowania dziur w gruncie lub potencjalnie niebezpiecznych elementów, do których bezpieczniej się nie zbliżać. Taśmy kosztują niewiele i są łatwe  w użyciu, ale rzecz jasna nie stanowią trudnej do sforsowania fizycznej zapory. To trzeba mieć na uwadze i jeśli sytuacja tego wymaga, sięgnąć także do innych środków. Poza taśmami na budowie normą są także specjalne tablice i znaki ostrzegawcze – nabywane zwykle w sklepach i hurtowniach z artykułami BHP.

Zagospodarowanie placu budowy w zależności od charakteru prac

Jeśli to taśma ostrzegawcza stanowi narzędzie zwiększające poziom bezpieczeństwa, można korzystać z różnych rodzajów taśm. Wspomniana czerwono-biała jest najbardziej uniwersalna, jednakże na tym opcje się nie kończą. Taśma w barwach żółto-czarnych bywa wskazana w miejscach zagrożonych upadkiem, ale znakuje się nią również wykopy związane z gazem. Na rynku są dostępne taśmy biało-niebieskie czy biało-zielone. Znaczenie konkretnie dobieranych kolorów można ustalić indywidualnie na wewnętrzne potrzeby danego placu budowy. Pracownicy wiedzą dzięki temu, w którym miejscu mogą występować określone kategorie zagrożeń.

Czytaj również: 

Hałas w miejscu pracy. Jak chronić uszy?

Znaczenie kolorów taśm ostrzegawczych. Krótka charakterystyka

Jak chronić stopy przed zmiażdżeniem w miejscu pracy?

Komentarze do wpisu (0)

Submit

  biuro@muntech24.pl

 61 662 30 96

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl