Opinie o Nas

Hałas w miejscu pracy. Jak chronić uszy?

1
Hałas w miejscu pracy. Jak chronić uszy?

Ludzie pracują w bardzo różnych warunkach. Czasami także tam, gdzie jest głośno i gdzie ekspozycja na hałasy może stwarzać ryzyko uszkodzenia słuchu. Generalnie hałas w miejscu pracy występuje głównie tam, gdzie znajdują się źródła określonych dźwięków. Plac budowy czy zakład produkcyjny to typowe miejsca, w których potrafi być naprawdę głośno. Jednakże z hałasem wywołującym realny dyskomfort zmagają się także nauczyciele, zwłaszcza w czasie dyżurów na przerwach. Generalnie jednak w placówkach oświatowych nie stosuje się środków ochronnych, które w innych warunkach są standardem. Przy ilu decybelach dźwięk może spowodować uszkodzenie słuchu? O tym za chwilę.

Hałas a przepisy BHP

Regulacje związane z hałasem w miejscu pracy są zdefiniowane dość jasno, jednakże określenie faktycznego natężenia odgłosów w praktyce wiąże się z koniecznością przeprowadzenia specjalnych pomiarów. Umożliwia to specjalistyczny sprzęt i szanujące się zakłady przywiązują do tego dużą wagę. Dopuszczalny hałas w pracy to sytuacja, kiedy można bezpiecznie przebywać na miejscu i nie korzystać z zatyczek czy nauszników. Powyżej pewnego pułapu wymogi się jednak zmieniają. Jeśli natężenie hałasów w ciągu ośmiogodzinnego dnia pracy waha się pomiędzy 75 a 80 decybeli, zaleca się stosowanie ochronnika. Powyżej 80 dB pracodawca musi go dostarczyć, ale jego noszenie jest wciąż dobrowolne. Powyżej 85 dB pojawia się obowiązek jego stosowania. W przypadku ekspozycji na hałas z natężeniem 110 dB pojawia się już realne zagrożenie uszkodzenia słuchu – może to nastąpić już po półtorej minuty stałego przebywania w takim miejscu.

Hałas na stanowisku pracy – jak niwelować jego negatywny wpływ?

Mając na uwadze uwarunkowane przepisami najwyższe dopuszczalne stężenie hałasu, należy sięgnąć po odpowiednie środki ochrony, gdy prawo zaczyna się o nie upominać. Opcji jest sporo. Najbardziej podstawowym środkiem są zatyczki do uszu występujące w różnych postaciach – najtańsze i najpowszechniejsze są wykonane z miękkiej pianki. Mają ten plus, że dopasowują się do kanału usznego, aczkolwiek nie zapewniają mocnego tłumienia. Gdy hałas na stanowisku pracy jest bardziej dokuczliwy, dobrym rozwiązaniem są specjalne nauszniki przeciwhałasowe, które swoją formą przypominają słuchawki muzyczne. Grunt, aby wybrane akcesoria tłumiły dźwięki w takim stopniu, jaki zapewnia bezpieczeństwo dla słuchu w konkretnych warunkach.

Szukasz sprawdzonych nauszników, które ochronią Twój słuch w miejscu pracy? Sprawdź produkty z naszej oferty:

Nauszniki przeciwhałasowe C3 na pałąku, składane Nauszniki przeciwhałasowe C3 na pałąku, składane
Producent: Newtec
Cena:56,50 zł (netto: 45,93 zł )
szt.
zobacz więcej
Nauszniki przeciwhałasowe C4 na pałąku Nauszniki przeciwhałasowe C4 na pałąku
Producent: Newtec
Cena:72,50 zł (netto: 58,94 zł )
szt.
zobacz więcej

Komentarze do wpisu (1)

19 lipca 2021

Witam nabyłem nauszniki model C4 w Państwa sklepie sprawdzają się doskonale i nie ustępują droższym modelom - wszystko wskazuje na to że zapewniają dobrą ochronę przed mocnymi hałasami. Każdemu budowlańcowi polecam.

Submit

  biuro@muntech24.pl

 61 662 30 96

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl