Opinie o Nas

Rodzaje i typy rękawic roboczych

1
Rodzaje i typy rękawic roboczych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami BHP pracownicy wykonujący określone działania powinni korzystać na co dzień z jasno wskazanych środków ochrony indywidualnej. Często są one wprost wymieniane przez autorów przepisów, ale bywają też uwzględniane w normach wewnętrznych, obowiązujących w danym zakładzie pracy. Do najczęściej stosowanych środków ochronnych od lat zalicza się rękawice robocze, których zadaniem jest zabezpieczenie dłoni oraz kończyn górnych jako takich przed potencjalnie groźnymi czynnikami. W zależności od rodzaju wykonywanych zadań konieczne jest założenie rękawic danego typu.

Rękawice robocze - wytrzymałość i normy

Kluczowe znaczenie z punktu widzenia rękawic ma norma EN 420, która odnosi się generalnie do środków ochrony z tej kategorii. Oczywiście jest to temat bardzo szeroki, ponieważ dostępne na rynku rozwiązania są skrajnie odmienne w aspekcie odporności na uszkodzenia, temperatury czy środki chemiczne. Mamy bowiem najprostsze w formie rękawiczki do pracy, zwane często wampirkami, które poprawiają chwytność, ale przed czynnikami niebezpiecznymi chronią w bardzo ograniczonym zakresie. Na drugim biegunie mamy chociażby rękawice chroniące przed wysokimi temperaturami czy żrącymi chemikaliami.

Rodzaje rękawic roboczych

Klasyfikacja użytkowanych w praktyce elementów jest klarowna – typy rękawic do pracy różnią się głównie zakresem ochrony, jaką zapewniają. Mamy więc te, które zabezpieczają przed: czynnikami chemicznymi i biologicznymi, czynnikami mechanicznymi, termicznymi czy przed wyładowaniami elektrycznymi. Poza tym wskazać trzeba warianty rękawic używanych w strefach zagrożenia wybuchem oraz modele antywibracyjne. Jeśli chodzi o sposób wykonania, w obrocie są rękawice pięciopalcowe, trzypalcowe, jednopalcowe i o skróconych palcach.

Jakie są kryteria doboru rękawic?

Obowiązkiem pracodawcy jest zadbać o to, aby wykorzystywane środki ochrony indywidualnej (ŚIO) były dobierane zgodnie z potrzebami wynikającymi z uwarunkowań na danym stanowisku. Konieczne jest określenie rodzaju zagrożeń i wedle tego dobranie takich rozwiązań, które przełożą się na bezpieczeństwo załogi. Ignorowanie tych kwestii może pociągać ze sobą daleko idące konsekwencje, z odpowiedzialnością karną pracodawców włącznie. Należy też zadbać o to, by wybierane rękawice robocze pochodziły z zaufanych źródeł i by posiadały certyfikaty potwierdzające ich zgodność z określonymi normami.

Czytaj również: 

Zerwana linka w atlasie do ćwiczeń. Co robić?

Jak obliczyć DOR zawiesia?

Sprawdź rękawice robocze w naszej ofercie: 

Rękawice Wampirki Rękawice Wampirki

Producent: Profiman

Cena:12,00 zł (netto: 9,76 zł )

opak.

zobacz więcej

Rękawice nitrylowe rozmiar 9 Rękawice nitrylowe rozmiar 9
Producent: Pruspol
Cena:24,96 zł (netto: 20,29 zł )
opak.
zobacz więcej
Rękawice nitrylowe powlekane gumą 10 Rękawice nitrylowe powlekane gumą 10
Producent: Top 1
Cena:25,68 zł (netto: 20,88 zł )
opak.
zobacz więcej
Rękawice robocze ocieplane W100 Rękawice robocze ocieplane W100
Producent: Alaska
Cena:50,88 zł (netto: 41,37 zł )
opak.
zobacz więcej
Rękawice robocze ocieplane  W500 Rękawice robocze ocieplane W500
Producent: Alaska
Cena:130,56 zł (netto: 106,15 zł )
opak.
zobacz więcej
Rękawice brukarskie Rękawice brukarskie
Producent: M-Glove
Cena:42,60 zł (netto: 34,63 zł )
opak.
zobacz więcej

Komentarze do wpisu (1)

29 grudnia 2021

Póki co korzystam tylko z wampirków przy pracach ogrodowych. Do takich działań są wystarczające. Ciekawi mnie czasami, do jakiego stopnia rzeczywiście są bezpieczne te rękawice odporne na przecięcie czy wysokie temperatury. No ale skoro spełniają te normy to chyba nie ma lipy.

Submit

  biuro@muntech24.pl

 61 662 30 96

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium