Opinie o Nas

Rodzaje i typy rękawic roboczych

0
Rodzaje i typy rękawic roboczych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami BHP pracownicy wykonujący określone działania powinni korzystać na co dzień z jasno wskazanych środków ochrony indywidualnej. Często są one wprost wymieniane przez autorów przepisów, ale bywają też uwzględniane w normach wewnętrznych, obowiązujących w danym zakładzie pracy. Do najczęściej stosowanych środków ochronnych od lat zalicza się rękawice robocze, których zadaniem jest zabezpieczenie dłoni oraz kończyn górnych jako takich przed potencjalnie groźnymi czynnikami. W zależności od rodzaju wykonywanych zadań konieczne jest założenie rękawic danego typu.

Rękawice robocze - wytrzymałość i normy

Kluczowe znaczenie z punktu widzenia rękawic ma norma EN 420, która odnosi się generalnie do środków ochrony z tej kategorii. Oczywiście jest to temat bardzo szeroki, ponieważ dostępne na rynku rozwiązania są skrajnie odmienne w aspekcie odporności na uszkodzenia, temperatury czy środki chemiczne. Mamy bowiem najprostsze w formie rękawiczki do pracy, zwane często wampirkami, które poprawiają chwytność, ale przed czynnikami niebezpiecznymi chronią w bardzo ograniczonym zakresie. Na drugim biegunie mamy chociażby rękawice chroniące przed wysokimi temperaturami czy żrącymi chemikaliami.

Rodzaje rękawic roboczych

Klasyfikacja użytkowanych w praktyce elementów jest klarowna – typy rękawic do pracy różnią się głównie zakresem ochrony, jaką zapewniają. Mamy więc te, które zabezpieczają przed: czynnikami chemicznymi i biologicznymi, czynnikami mechanicznymi, termicznymi czy przed wyładowaniami elektrycznymi. Poza tym wskazać trzeba warianty rękawic używanych w strefach zagrożenia wybuchem oraz modele antywibracyjne. Jeśli chodzi o sposób wykonania, w obrocie są rękawice pięciopalcowe, trzypalcowe, jednopalcowe i o skróconych palcach.

Jakie są kryteria doboru rękawic?

Obowiązkiem pracodawcy jest zadbać o to, aby wykorzystywane środki ochrony indywidualnej (ŚIO) były dobierane zgodnie z potrzebami wynikającymi z uwarunkowań na danym stanowisku. Konieczne jest określenie rodzaju zagrożeń i wedle tego dobranie takich rozwiązań, które przełożą się na bezpieczeństwo załogi. Ignorowanie tych kwestii może pociągać ze sobą daleko idące konsekwencje, z odpowiedzialnością karną pracodawców włącznie. Należy też zadbać o to, by wybierane rękawice robocze pochodziły z zaufanych źródeł i by posiadały certyfikaty potwierdzające ich zgodność z określonymi normami.

Czytaj również: 

Zerwana linka w atlasie do ćwiczeń. Co robić?

Jak obliczyć DOR zawiesia?

Sprawdź rękawice robocze w naszej ofercie: 

Rękawice Wampirki Rękawice Wampirki

Producent: Profiman

Cena:12,00 zł (netto: 9,76 zł )

opak.

zobacz więcej

Rękawice nitrylowe rozmiar 9 Rękawice nitrylowe rozmiar 9
Producent: Pruspol
Cena:24,96 zł (netto: 20,29 zł )
opak.
zobacz więcej
Rękawice nitrylowe powlekane gumą 10 Rękawice nitrylowe powlekane gumą 10
Producent: Top 1
Cena:25,68 zł (netto: 20,88 zł )
opak.
zobacz więcej
Rękawice robocze ocieplane W100 Rękawice robocze ocieplane W100
Producent: Alaska
Cena:50,88 zł (netto: 41,37 zł )
opak.
zobacz więcej
Rękawice robocze ocieplane  W500 Rękawice robocze ocieplane W500
Producent: Alaska
Cena:130,56 zł (netto: 106,15 zł )
opak.
zobacz więcej
Rękawice brukarskie Rękawice brukarskie
Producent: M-Glove
Cena:42,60 zł (netto: 34,63 zł )
opak.
zobacz więcej

Komentarze do wpisu (0)

Submit

  biuro@muntech24.pl

 61 662 30 96

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl