Opinie o Nas

Odzież robocza - obowiązek pracownika czy pracodawcy?

0
Odzież robocza - obowiązek pracownika czy pracodawcy?

Pracownik w niektórych miejscach zatrudnienia nosi specjalny strój i jest to normalna praktyka. Wynika ona zarówno ze względów życiowych, jak też z obowiązujących w polskim prawie regulacji. Generalnie odzież pracownicza co do zasady jest dostarczana zatrudnionym przez pracodawcę, co wynika z zapisów w kodeksie pracy. Jednakże w pewnych sytuacjach rzecz może być rozwiązana inaczej. Pracownik nabywa konieczne artykuły we własnym zakresie, a następnie składa wniosek o wypłacenie ekwiwalentu za odzież roboczą w odpowiednim trybie. Prościej mówiąc, pracodawca zwraca mu pieniądze.

Kodeks pracy a odzież robocza

Zagadnienia związane z prawnym statusem odzieży roboczej i ochronnej są regulowane przez artykuł 237 kodeksu pracy. W poszczególnych punktach znalazły się konieczne w tym zakresie definicje oraz obowiązki, z których pracodawca musi się wywiązać. Ubrania pracownicze nie spełniające funkcji ochronnych służą temu, by zapobiec zabrudzeniu lub zniszczeniu stroju pracownika w wyniku wykonywanych obowiązków. Wszelkie detale w tym zakresie są regulowane nie tylko ustawą, ale też na gruncie regulaminów wewnątrzzakładowych – rzecz jasna w granicach określanych w kodeksie.

Co ile należy się odzież robocza?

Ustawodawca daje w tym aspekcie dużą swobodę. Nie ma żadnych odgórnie ustalonych norm w zakresie częstotliwości wymiany odzieży roboczej na nową. Obrazowo mówiąc, to już sprawa „dogadania się” pracodawcy z załogą. Często po pewnym okresie następuje zwrot odzieży roboczej przez pracownika, która jest wymieniana na nową. Bywa, że po dokładnym wyczyszczeniu i ewentualnej naprawie rzeczy wracają z powrotem do puli dostępnych strojów.

Odzież i obuwie robocze – jakość ma znaczenie

Pracodawca powinien dbać o to, aby oddawane w ręce załogi stroje stały na odpowiednim poziomie pod względem jakości. W przypadku środków ochrony w grę wchodzą surowe regulacje – elementy muszą posiadać certyfikaty potwierdzające spełnienie norm EN. Tyczy się to na przykład obuwia ochronnego czy rękawic antyprzecięciowych. W przypadku „zwykłej” odzieży roboczej obowiązuje dość duża dowolność i w praktyce sporo zależy od podejścia szefostwa w danym zakładzie pracy.

Czytaj również: 

Bielizna termoaktywna do pracy fizycznej. Jaką wybrać?

Kiedy pracownik musi stosować odzież ochronną? Przepisy BHP

Odzież robocza - co ile przysługuje? Przepisy 2022

Sprawdź naszą ofertę odzieży roboczej >>

Komentarze do wpisu (0)

Submit

  biuro@muntech24.pl

 61 662 30 96

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium