
Osoby pracujące w różnych branżach wiedzą, że odzież robocza bywa im naprawdę niezbędna, dlatego albo oczekują od pracodawcy, że im ją zapewni, albo robią to we własnym zakresie. Pracownicy zakładów produkcyjnych czy firm budowlanych mają prawo do otrzymania odpowiedniego stroju lub ekwiwalentu finansowego, z którego będą mogli sfinansować zakup. Na rynku są dostępne rozmaite rozwiązania, z których w praktyce korzystają najczęściej budowlańcy oraz osoby zatrudnione w szeroko rozumianym przemyśle. Część branż dąży do uporządkowania tej sfery. Stąd spotykana jest czasami tabela przydziału odzieży roboczej – pracownik budowlany wie na jej podstawie, z jakich rozwiązań powinien korzystać i kiedy. W tabeli wyszczególnia się elementy stroju i sytuacje, w których powinien on być noszony.
Co ile należy się odzież robocza?
Prawo nie precyzuje konkretnych okresów, które w tym zakresie muszą być dochowane. Wynika to w dużej mierze z tego, że każdorazowo strój roboczy zachowuje się inaczej i jest w innym tempie zużywany w zależności od profesji i warunków wykonywania obowiązków zawodowych. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest stwierdzenie, że okres używalności odzieży roboczej stanowi kwestię płynną. Nie ma w tym kontekście jednolitych wytycznych. Najważniejsze kryterium wiąże się z tym, czy użytkowana odzież nadal spełnia swoje zadanie. Gdy przestaje, to czas na jej wymianę.
Odzież ochronna BHP – przepisy prawne 2021
Regulacje odnoszące się do bezpieczeństwa oraz higieny pracy przewidują, że konkretne warianty odzieży roboczej powinny spełniać określone normy związane ze stopniem i charakterem ochrony. Część stanowisk wymaga noszenia chociażby rękawic ochronnych odpornych na przecięcie lub kontakt z daną grupą substancji chemicznych. W innych przypadkach obuwie musi posiadać podeszwę odporną na kontakt z olejami, kwasami czy o właściwościach antyelektrostatycznych. Odrębną kwestią jest odzież ochronna dla sprzedawcy – w większości przypadków w handlu nie stosuje się specjalnych zabezpieczeń z uwagi na niskie ryzyko urazów. Standardem są jednak fartuchy noszone chociażby przez pracowników sklepów mięsnych, a główny nacisk kładzie się na zagadnienia sanitarne.
Sprawdź odzież roboczą w naszej ofercie!
