Opinie o Nas

Odzież ostrzegawcza - wszystko co musisz o niej wiedzieć

2
Odzież ostrzegawcza - wszystko co musisz o niej wiedzieć

Odzież ostrzegawcza jest bardzo ważnym elementem nie tylko w środowisku pracy, ale również w życiu codziennym. Wynika to z tego, że głównym zadaniem odzieży ostrzegawczej jest zwiększenie widzialności danej osoby. Jest ona bardzo popularnie wykorzystywana przez drogowców i kierowców samochodów, zwłaszcza ciężarowych, którzy mają obowiązek podczas załadunku i rozładunku nosić kamizelki ostrzegawcze. Odzież ostrzegawcza to tak naprawdę cała gama odzieży i akcesoriów. Mogą to być kurtki, spodnie lub całe kombinezony, ale również właśnie kamizelki, czapki lub doczepiane elementy odblaskowe. Odzież ostrzegawcza charakteryzuje się jaskrawymi kolorami oraz elementami odblaskowymi.

Wymagania dotyczące odzieży ostrzegawczej

Odzież ostrzegawcza jest częścią środków ochrony indywidualnej, a więc obowiązek jej zapewnienia należy do pracodawcy. Jest ona bardzo istotna, ponieważ zapewnia zwiększenie widoczności, a tym samym zmniejsza ryzyko wypadku. Stosowana głównie wtedy, kiedy istnieje ryzyko potrącenia pracownika przez różnego rodzaju pojazdy, maszyny lub urządzenia.

Aby odzież ostrzegawcza spełniała swoją funkcję, musi być wykonana z dwóch podstawowych dla niej materiałów. Materiał tła w kolorze pomarańczowym, żółtym, pomarańczowo-czerwonym, ogólniej mówiąc we wszystkich jaskrawych kolorach przyciągających ludzką uwagę. Powinien o być przede wszystkim materiał fluorescencyjny, tak aby gwarantował on doskonałą widoczność jego użytkownika w dzień. Drugim materiałem jest materiał odblaskowy, który występuje w odzieży ostrzegawczej zazwyczaj w postaci pasów lub pól określonej wielkości. Jego zadaniem jest odbijanie światła reflektorów i lamp pojazdów, tak aby zapewniało to widoczność jej użytkownika w nocy.

Konstrukcja odzieży ostrzegawczej

W konstrukcji odzieży ostrzegawczej chodzi głównie o sposób i wielkość rozmieszczenia materiałów tła i materiałów odblaskowych. Chodzi również o samą konstrukcję danego ubioru. Im większa konstrukcja pokrywająca większą część ciała, tym więcej materiału tła oraz odblaskowego. Wyróżnia w ten sposób się pięć grup odzieży ostrzegawczej.

  • Odzież ostrzegawcza okrywająca nogi, ręce oraz tors – kombinezony
  • Odzież ostrzegawcza okrywająca nogi i tułów – kombinezony bez rękawów
  • Odzież ostrzegawcza okrywająca tylko nogi – spodnie do pasa oraz ogrodniczki
  • Odzież ostrzegawcza okrywająca tułów oraz ramiona – koszule, kurtki oraz bluzy.  W tej kategorii wyodrębnia się również odzież okrywającą tułów oraz ramiona z krótkim rękawem – są to t-shirty lub koszule z krótkim rękawem
  • Odzież ostrzegawcza okrywająca sam tułów – kamizelki oraz narzutki ostrzegawcze

Dobór odzieży ostrzegawczej

Dobór odzieży ostrzegawczej to nie tylko aspekt komfortu użytkowania, ale przede wszystkim właściwego spełniania swojej funkcji, czyli gwarantowania odpowiedniej widzialności jej użytkownika. Zaczynając jednak od komfortu. Jest to również bardzo ważny aspekt, ponieważ źle dobrana odzież powinna gwarantować komfort i wygodę noszenia, czyli nie powinna w żaden sposób uwierać, obcierać lub podrażniać części ciała człowieka. Powinna także gwarantować komfort termiczny. Odzież ostrzegawcza oprócz swojej podstawowej funkcji ostrzegania, posiada również funkcję zatrzymywania ciepła, czyli funkcję termiczną. Taka odzież, więc nie powinna w żaden sposób prowadzić do przegrzania organizmu, ani jego wyziębienia. Wszystkie takie niedogodności mogą prowadzić bezpośrednio do tego, że użytkownik odzieży zacznie ją zdejmować lub dekompletować, co prowadzi do zatracenia jej podstawowej funkcji, czyli ostrzegania o obecności jej użytkownika, a tym samym zwiększa się ryzyko potrącenia tej osoby.

Powiązany artykuł: Spodnie robocze - must have każdego pracownika fizycznego

Dobór odzieży ostrzegawczej powinien być brany również ze względu na stopień zagrożenia jakie może wystąpić w danym miejscu. Chodzi tutaj o poziom ryzyka oszacowanego na podstawie oceny ryzyka uwzględniającej między innymi takie czynniki jak prędkość nadjeżdżającego pojazdu, warunki pogodowe, poziom aktywności psychofizycznej osoby kierującej pojazdem, typ użytkownika ruchu drogowego, czy jest on użytkownikiem aktywnym lub pasywnym.

Zastosowanie odzieży ostrzegawczej

Jak wspomniałem na początku, odzież ostrzegawcza nie ma konieczności stosowania tylko w warunkach pracy, ale również w życiu codziennym każdego człowieka. Będą zwykłym użytkownikiem ruchu drogowego, nawet niezwiązanym z prowadzeniem pojazdów, powinniśmy dbać o swoje bezpieczeństwo i zwiększać swoją widzialność na drodze w stosunku do nadjeżdżających kierowca powinien mieć na wyposażeniu swojego pojazdu przynajmniej kamizelkę ostrzegawczą. Wystarczy, że zepsuje nam się samochód na ruchliwej drodze i musimy wyjść z pojazdu. W tym momencie rośnie ryzyko, że zostaniemy potrąceni przez nadjeżdżający pojazd, bo kierująca nim osoba nie zauważyła nas wystarczająco. Kierowcy zawodowi jak na przykład kierowcy tirów mają obowiązek posiadania i zakładania odzieży ostrzegawczej w każdym momencie załadunku i rozładunku towaru. Pracownicy budowlani, kiedy na terenie budowy występuje ruch wewnętrzny pojazdów i maszyn budowlanych powinni nosić odzież ostrzegawczą. Odzież ostrzegawcza jest produkowana zgodnie z obowiązującymi normami PN-EN ISO 20471:2013, które gwarantują właściwy dobór materiałów, jego rozmieszczenie i wielkość, oraz jakość wykonania.

Komentarze do wpisu (2)

14 sierpnia 2018

Na budowie nosimy odblaskowe kamizelki właśnie na Muntech24 zamówione. Każdy mój pracownik dostał a odzież roboczą też będziemy sukcesywnie wymieniać i już wiem że ją zamowie tutaj. Cenowo nie ma chyba opcji bardziej korzystnej na teraz i kogo nie pytam to opinie o tym sklepie są na plus. I dzięki dla pana sprzedawcy za radę odnosnie wierteł do szkła.

19 października 2018

Jesienią a zimą zwłaszcza bez porządnej kurtki nie ma się co pojawiać na placu budowy. Pamiętam jak kiedyś kupowałem jakieś tanie - ani to nie chroniło przed chłodem ani nie było wytrzymałe. Tu kurtki robocze z muntechu muszę pochwalić - jakość zdecydowanie wyższa niż wielu czasami nawet droższych zamienników.

Submit

  biuro@muntech24.pl

 61 662 30 96

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl