Opinie o Nas
Baza Wiedzy

Połączenia ciesielskie - hurtownia Armet

Spodnie robocze - must have dla pracowników fizycznych

0
Spodnie robocze - must have dla pracowników fizycznych

Spodnie robocze, są częścią środków ochrony indywidualnej, do których należy odzież robocza. Obowiązek zapewnienia pracownikom środków ochrony indywidualnej należy do pracodawcy. Obecnie rozwój technologiczny zapewnia nam różnorodność dostępnych materiałów, które doskonale nadają się do ochrony i zabezpieczania ludzkiego ciała. Wiele z takich materiałów jest wykorzystywanych do produkcji spodni roboczych. Charakteryzują się one dużą wytrzymałością na przecieranie i działanie różnych środków występujących w miejscach pracy. Spodnie robocze nierzadko posiadają specjalne wzmocnieni w najbardziej newralgicznych miejscach.

Definicję odzieży roboczej przytoczyłem w ostatnim artykule na temat kurtek roboczych, do którego również gorąco Was odsyłam. Jeśli chodzi o definicję to nie różni się ona niczym w stosunku do kurtek i spodni. Są one takimi samymi elementami odzieży ochronnej należącej do środków ochrony indywidualnej. Definicja odzieży roboczej oraz odzieży ochronnej, bo taki występuje podział, pokazuje nam różnice między tymi dwoma grupami. W oby dwóch definicji wynika, że odzież ochronna chroni nasze ciało przed działaniem różnych czynników występujących w miejscu pracy, a odzież robocza służy wtedy kiedy istnieje ryzyko zniszczenia lub zabrudzenia odzieży prywatnej pracownika. Jednak tak naprawdę, może nie w tak dużym stopniu, ale zawsze w jakimś minimalnym, każdy rodzaj odzieży chroni nasze ciało przed różnymi zagrożeniami. Dlatego również odzież robocza ma charakter ochronny, lecz należy pamiętać, że wyłącznie przed niezagrażającym życiu czynnikom.

Podział odzieży ochronnej również przytaczałem w poprzednim artykule na temat kurtek. Warto jednak przypomnieć, że dzieli się on na trzy kategorie. Pierwsza, w której skład wchodzi również odzież robocza jest kategorią podstawową dla całej grupy odzieży. Jest to kategoria, które określa grupę prostych ubrań. Ich skuteczność może ocenić sam pracownik, a ich ochronność jest minimalna. Zaliczyć do tej kategorii można również ubrania impregnowane, do których należą tkaniny trudnopalne, kwasoodporne lub pyłochłonne. Druga kategoria to odzież, która chroni już przed konkretnymi czynnikami, niezagrażającym życiu człowieka i niepowodujących znacznego uszczerbku dla zdrowia. Zaliczyć do tej kategorii można odzież spawalniczą lub chroniąca przed przecięciami. Trzecia kategoria to odzież wysoce specjalistyczna, chroniąca przed czynnikami mogącymi zagrażać życiu człowieka i powodować poważne skutki zdrowotne. Jest to odzież chroniąca przed bardzo niskimi i bardzo wysokimi temperaturami lub przed wysokimi napięciami prądu elektrycznego.

Charakterystyka spodni roboczych

Spodnie robocze są bardzo ważnym elementem ubioru każdego pracownika fizycznego lub wykonującego aktywności związane z różnymi materiałami brudzącymi lub mogącymi powodować uszkodzenie ubioru, niezależnie jaki zawód wykonuje. Jak wspomniałem na początku obecny rozwój technologiczny gwarantuje nam coraz to nowsze materiały syntetyczne. Coraz częściej spodnie robocze wykonuje się z poliestru. Jest to bardzo wytrzymały i uniwersalny materiał. Spodnie nawet bardziej niż kurtki robocze muszą posiadać większą wytrzymałość, z racji większej ruchomości związanej z mechaniką ludzkiego ciała i większego kontaktu z podłożem i materiałami występującymi w warunkach pracy. Spodnie robocze bardzo często są wzmacniane dodatkowymi materiałami posiadającymi mniejszą ścieralność. Spodnie można podzielić na kilka rodzajów, które stosuje się w zależności od pory roku, temperatury powietrza i rodzaju wykonywanej pracy. Można je podzielić na spodnie krótkie, spodnie długie, spodnie z szelkami lub ogrodniczki. Oczywiście oprócz takich materiałów jak poliester, nadal popularnie wykorzystywanym jest bawełna, z której ciągle produkowana jest większość odzieży. Oprócz parametrów wytrzymałościowych, ważnym jest aby odzież była wygodna i nie uwierała lub obcierała jej użytkownika. Wszystkie rodzaje spodni są produkowane zgodnie z daną dla nich normą. Jest to bardzo ważne, ponieważ spodnie są bezpośrednio użytkowane przez pracownika w danych warunkach pracy.

Komentarze do wpisu (0)

Submit

  biuro@muntech24.pl

 61 662 30 96

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl