Opinie o Nas
Blog – kategorie

Połączenia ciesielskie - hurtownia Armet

Właściwości i zastosowanie wierteł szlifowanych

1
Właściwości i zastosowanie wierteł szlifowanych

Wiertło szlifowane firmy Heller, jest wiertłem z przeznaczeniem głównie do materiałów stalowych. Jego nazwa nie jest przypadkowa, ponieważ posiada ono specjalnie wierzchołkowo szlifowane krawędzie tnące. Dzięki temu zabiegowi technologicznemu, wiertło jest bardzo prostym w konserwacji, gdyż mamy możliwość szlifowania ręcznego, po jego stępieniu. Wiertło szlifowane zostało wykonane ze stali narzędziowej szybkotnącej HSS. Jest to jeden z lepszych rodzajów stali, który może śmiało być wykorzystywany do obróbki i cięcia metali. Wiertło szlifowane produkowane jest zgodnie z niemiecką normą DIN 338, której odpowiednikiem jest polska norma PN-86/M-59601.

Właściwości i konstrukcja wiertła szlifowanego

Jak wspomniałem we wstępie, wiertło szlifowane wytwarzane jest ze stali szybkotnącej HSS. Jest to skrót pochodzący z języka angielskiego, który oznacza (High Speed Steel). Jest to rodzaj stali stosowanej właśnie w tego typu narzędziach. Oprócz wierteł, wytwarza się z niej między innymi gwintowniki, rozwiertaki, nawiertaki, noże tokarskie, czy pogłębiacze. Jest to bardzo wytrzymała stal, ponieważ jej przeznaczeniem jest głównie praca w stalach o podobnych parametrach. Stal HSS należy do grupy stali posiadających ściśle określone pierwiastki i ich zawartość. Posiadają one od 1% do 10% molibdenu, około 4% chromu, do 19,5% wolframu oraz 1% do 5% wanadu. Taka zawartość stali oraz jej wysokie parametry wytrzymałościowe niosą niestety za sobą odpowiednią cenę.

Wierło szlifowane

Wiertło szlifowane 4,2 mm

HSS należy do drogich stali i narzędzia z niej wykonane, również są drogie. Jednak, aby były one osiągalne dla każdego, wytwarzane są dwa rodzaje narzędzi ze stali HSS. Narzędzia mniejsze, o mniejszej średnicy i wielkości produkowane są w całości z tego rodzaju stali. Jednak w przypadku narzędzi o większych rozmiarach, ze stali HSS wykonuje się tylko części tnące. Reszta narzędzia, głównie korpus wykonywane są ze zwykłej stali. Twardość stali HSS wacha się w przedziale od 64 do 66 HRC (Skala Twardości Rockwella). Również jak wspomniałem na początku, wiertło to posiada szlifowane krawędzie tnące. Jest to szlif prosty, wierzchołkowy. Pozwala to z największą pewnością na ponowne jego ręczne szlifowanie, w przypadku kiedy ostrze się stępi. Proces szlifowanie krawędzi bocznej jest procesem zamierzonym, który gwarantuje nam, że wykonywany otwór będzie posiadał najwyższą precyzję i dokładność oraz prostoliniowość obrabianych krawędzi otworu. Mówiąc inaczej, wykonany otwór za pomocą wiertła szlifowanego, będzie posiadał idealny kąt 90⁰ w stosunku do płaszczyzny nawiercania, a także powierzchnia wewnątrz wykonanego otworu będzie idealnie gładką, bez żadnych bruzd i nierówności. Wiertło  wykonywane jest zgodnie z polską normą PN-86/M-59601, której niemieckim odpowiednikiem i pierwowzorem jest norma DIN 338.

Zastosowanie wiertła szlifowanego

Jak już wiemy stal HSS jest głównie stosowaną do narzędzi wykorzystywanych przy obróbkach metali. Jest to tak doskonała stal, dlatego wykorzystywana jest w większości ostrzy tokarskich, we frezarkach oraz wszelakich obrabiarkach CNC. W tego typu pracach najważniejsza jest wysoka precyzja, którą potrafi zapewnić stal HSS. Wiertło szlifowane wykorzystywane może być również do wiercenia w takich materiałach jak drewno, tworzywo sztuczne, plastik lub inne metale kolorowe, które posiadają znacznie mniejszą twardość w porównaniu do innych metali. Wiertło szlifowane firmy Heller jest jednakże wiertłem nastawionym na drobne prace majsterkowe. Może ono być wykorzystywane do cięższych robót, lecz nie jest to w pełni profesjonalne wiertło. Z pewnością, bez najmniejszych problemów poradzi sobie w większości prac wykonywanych w domu i mniejszych warsztatach.

Komentarze do wpisu (1)

16 listopada 2018

Sporo wiercę w stali. Najczęściej używam wierteł kobaltowych aczkolwiek szlifowane z HSS też sprawdzają się bardzo dobrze. Widzę że tu są w rozsądnych cenach - niestety w kilku sklepach słono przepłaciłem ale jest nauczka żeby jednak w pierwszej kolejności szukać w sieci. Poza tym - dobre wiertla plus solidna wiertarka i efekty są świetne.

  biuro@muntech24.pl

 61 662 30 96

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl