Opinie o Nas

Wiertła do ceramiki. Co musisz o nich wiedzieć?

0
Wiertła do ceramiki. Co musisz o nich wiedzieć?

Wiertła do ceramiki, są wiertłami specjalnego przeznaczenia stosowanymi do materiałów miękkich. Głównie do ceramiki, ale również do szkła oraz glazury. Wiertła takie posiadają specjalnie wyprofilowane ostrze, występujące w wersji zaostrzonej diamentowo albo z nasypem diamentowym, dla lepszego cięcia materiału i precyzyjniejszego wykonywania cięcia w strukturze materiału. Diament pozwala wykonać cięcie, bez powstawania pęknięć w obrębie otworu, dlatego jest tak istotnym elementem w procesie obrabiania (wiercenia) materiałów ceramicznych i pochodnych. Wiertła takie stosowane są najczęściej już na etapie prac wykończeniowych i dekoratorskich, ale również budowlanych.

Słysząc o ceramice, większość z nas myśli o pięknej, świecącej się, białej zastawie obiadowej ozdobionej złotym wykończeniem. Albo o garnkach glinianych wykonanych setki lat temu przez ludy pierwotne. Są to poprawne skojarzenia, bo szeroka gałąź ceramiki obejmuje właśnie te obszary. Jednak nazwać to można ceramiką użytkową albo szlachetną. Pojęcie ceramika jednak równie dobrze określa wyroby, które służą nam, jako materiały budowlane, a są to wszelakie cegły, cement, pustaki wapienne, gipsy i wiele innych podobnych materiałów budowlanych. Wiertła do ceramiki, są wiertłami o specjalnie zaprojektowanym i ukształtowanym ostrzu, które pozwala nam bez najmniejszych problemów i uszkodzeń materiałów, wwiercić się w dowolny produkt wykonany z ceramiki. Delikatna biała zastawa albo cegła ceramiczna, nie stanowią problemu, ani nic im nie zagraża, (nieoczekiwane uszkodzenie albo pęknięcie) ze strony wiertła.

Właściwości wierteł do ceramiki

Wiertła do ceramiki wykonane są ze stali wysokojakościowej narzędziowej do pracy na zimno. Jest to stal charakteryzująca się wysokimi właściwościami wytrzymałościowymi. Najczęściej wykorzystywanym typem stali z tego gatunku jest stal NC6. Jest ona stalą hartowaną w oleju oraz odporną na ścieranie. Stale takie odznaczają się bardzo wysoką zawartością węgla w swoim składzie. Znajduje się on na poziomie od 1,3 do 1,45% składu chemicznego. W jej składzie dużą zawartość mają również chrom oraz mangan. To między innymi dzięki nim, stal tego typu jest bardzo wytrzymała na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Twardość tej stali po hartowaniu i odpuszczaniu dla 150⁰C wynosi około 62 HRC  (Skala twardości Rockwella), a dla 500⁰C wynosi 45 HRC. Zakres skali Rockwella wynosi od 20 do 100 HRC i jest to przedział od stali miękkich do stali hartowanych. Jednak warto zaznaczyć, że najtwardsza stal martenzytyczna znajduje się w przedziale 65-70 HRC. Wiertła do ceramiki, jak już wspomniałem występują w dwóch wariantach. Szlifowane diamentami lub pokryte nasypem diamentowym. W zależności od rodzaju wiertła do ceramiki i jego przeznaczenia, stosuje się odpowiedni wariant. Dostępne w naszym sklepie wiertła, są wiertłami szlifowanymi diamentami. Są one nieco tańsze, ale ich właściwości tnące są prawie porównywalne do tych z nasypem diamentowym. Ostrza takich wierteł są wystraczająco ostre, aby bez najmniejszych problemów i skutków ubocznych, w postaci pęknięć w obrębie wiercenia, poradziły sobie z obróbką danego materiału. Oczywiście takie ostrze nie daje perfekcyjnie idealnego cięcia, jak w przypadku ostrzy z nasypem, ale radzi sobie wystarczająco dobrze. Wiertło to odpowiada i może być stosowane wraz ze standardowymi uchwytami wiertarskimi.

Zastosowanie wierteł do ceramiki

Jak sama nazwa wskazuje, ich głównym przeznaczeniem jest wiercenie w materiałach ceramicznych. Wcześniej wspomniałem, że takie wiertła bez problemów poradzą sobie, zarówno z ceramiką w postaci porcelany lub glinianych waz, jak i z materiałami budowlanymi, jakimi są cegła, pustak wapienny, cement czy gips itp. Doskonale poradzi sobie również w płytkach, glazurze, szkle lub gresie. Może posłużyć na etapie początkowym, budowlanym, jak i wykończeniowo dekoracyjnym. Oczywiście za pomocą takiego rodzaju wiertła wywiercimy sobie dziurę w ścianie pod zawieszenie obrazka, lecz stosując je niezgodnie z przeznaczeniem ryzykujemy szybszym lub całkowitym uszkodzeniem wiertła lub przynajmniej zmniejszenie jego właściwości tnących. Będzie to również mało efektywne w przypadku stosowania tego wiertła niezgodnie z jego przeznaczeniem.

Komentarze do wpisu (0)

Submit

  biuro@muntech24.pl

 61 662 30 96

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium