Opinie o Nas
Blog – kategorie

Połączenia ciesielskie - hurtownia Armet

Transport łodzi/jachtu na przyczepie. O czym należy pamiętać?

2
Transport łodzi/jachtu na przyczepie. O czym należy pamiętać?

Niektóre przedmioty jest bardzo łatwo transportować i w zasadzie nie musimy się nad tym specjalnie zastanawiać. Schody zaczynają się w momencie, kiedy dany przedmiot osiąga określone gabaryty. Im coś jest większe i cięższe, tym większym kłopotem staje się zmiana lokalizacji tej rzeczy. Tyczy się to chociażby wszelkiego rodzaju pojazdów – nie tylko tych kołowych. Sporym wyzwaniem w praktyce może być transport łodzi na przyczepie. Jest on rzecz jasna wykonalny, jednakże obowiązują pewne zasady, których trzeba przestrzegać, a nawet formalne obostrzenia. Musimy też pamiętać, że zasadniczo mamy dwie opcje do wyboru – organizacja przewozu na własną rękę lub skorzystanie z pomocy profesjonalistów z doświadczeniem.

Jak zaplanować transport jachtu lub łodzi?

Jeżeli chcemy zająć się tematem samodzielnie, musimy dysponować odpowiednią przyczepą. Najlepiej sprawdzą się te dedykowane do przewożenia łodzi. Mają odpowiednio wyprofilowany kształt oraz konstrukcję. Taką przyczepę można kupić i korzystać z niej, gdy zajdzie taka potrzeba lub wypożyczyć. To drugie rozwiązanie sprawdzi się, o ile nasze transportowe „projekty” należą do rzadkości. Trzeba zadbać o to, aby z łodzi usunąć wszelki zbędny balast. Jeśli chcemy w niej trzymać cały ekwipunek, należy dodać nadwyżkowy ciężar do wagi całości.

Jest to o tyle ważne, że transport łodzi musi odbywać się na przyczepie o określonym udźwigu. Wniosek z tego jest jasny – zawsze korzystajmy z takiej przyczepy, jaka jest w stanie udźwignąć więcej. Standardowo radzi się, aby stosować zasadę „plus 250 kilo” i tyle dodawać do wagi naszej łajby. Kiedy już umieścimy łódź na przyczepie, trzeba ją odpowiednio zamocować. Konieczne w tym celu będzie skorzystanie z profesjonalnych pasów transportowych o odpowiedniej długości oraz sile udźwigu. One same także muszą być właściwie zamocowane.

transport łodzi na przyczepie

Budowa łodzi a przygotowanie do przewozu

W zależności od tego, jak wygląda konstrukcja jachtu czy żaglówki trzeba zwrócić uwagę na pewne istotne aspekty. Wszelkie klapy i włazy muszą być dokładnie zamknięte. Nie zaszkodzi, aby dodatkowo zabezpieczyć je przed otwarciem na przykład za pomocą solidnej taśmy. Trzeba też zabezpieczyć lub usunąć wszelkie elementy wystające poza kadłub. Im mniejszy będzie obrys transportowanej łodzi, im mniej potencjalnych przeszkód będzie ona generować, tym lepiej. Jeżeli łódź posiada żagle, należy je zdjąć i zwinąć. Kwestia kolejna to stabilność.

Oczywiście pasy transportowe stabilizują to, co znajduje się na przyczepie, ale warto zadbać o to, aby nie poddawać ich zbędnym obciążeniom. Tu po raz kolejny kłania się konieczność usunięcia z pokładu wszystkiego, co możliwe. W czasie jazdy przedmioty swobodnie pozostawione mogą się przemieszczać, a to skutkuje ruchami łodzi na przyczepie i dodatkowo utrudnia jazdę. Bezpieczeństwo jest fundamentalne – dlatego żadnego aspektu z nim związanego nie wolno pominąć.

Przewożenie łodzi na przyczepie – a może jednak firma?

Jak już wspomniano, zawsze możemy zlecić transportowanie naszego jachtu, łodzi czy żaglówki odpowiednio przygotowanej do tego firmie. Koszty takiej usługi nie są w tym momencie zbyt wysokie, co jest świetną wiadomością. Rzecz jasna jako klienci mamy w tym momencie prawo oczekiwać pewnego poziomu. Upewnijmy się, że przedsiębiorstwo, z którego pomocy skorzystamy dysponuje doświadczeniem i niezbędnym zapleczem. Chodzi wszakże o to, aby nasza łódź dotarła do celu sprawnie i w stanie nienaruszonym.

Komentarze do wpisu (2)

28 lipca 2019

Szczerze to jak słyszę czasami o firmach przewozowych to wolę chyba samemu wynająć przyczepę, kupić te pasy transportowe i własnym sumptem to ogarnąć. Znajomemu raz pomagałem przewieźć taką sporszą motorówkę. Było trochę zabawy ale udało się ją dowieźć w całości do celu. Kwestia przemyślenia.

11 sierpnia 2019

Kilka razy woziłem quada na przyczepie. Ogólnie nie jest to trudne o ile pasy transportowe są zamontowane jak trzeba. W przeciwnym razie quadem giba na wszystkie strony. Za pierwszym razem tak miałem. Musiałem na szybko sprawdzać w necie jak się mocuje pasy i potem było już OK. Doświadczenie i wiedza - klucz do wszystkiego.

  biuro@muntech24.pl

 61 662 30 96

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl