Opinie o Nas
Baza Wiedzy

Połączenia ciesielskie - hurtownia Armet

Transport drewna samochodem. Jak zabezpieczyć ładunek?

0
Transport drewna samochodem. Jak zabezpieczyć ładunek?

Są sytuacje, w których konieczne jest przewiezienie drewna z jednego miejsca do drugiego. Może to być związane z różnymi formami działalności, w tym planowaną budową. Potencjał w tym zakresie jest naprawdę szeroki, ale transport drewna musi opierać się na pewnych założeniach. Z uwagi na specyfikę materiału nie należy przewozić drewna jakkolwiek, byle tylko udało się to zrobić. Istnieją nawet konkretne regulacje prawne, na podstawie których takie transporty mogą być realizowane legalnie i bezpiecznie.

Transport drewna a przepisy

Kwestie związane z przewozem drewna ustala rozporządzenie Ministra Infrastruktury z lutego 2018 roku. Wprowadziło ono pewne modyfikacje względem stanu wcześniejszego, dopuszczając w sposób jednoznaczny przewożenie drewna dłużycowego przyczepami samosterującymi i połączonymi ładunkiem. Oczywiście drewno dłużycowe ma swoją specyfikę. W praktyce są to całe pienie bez gałęzi, które dopiero będą poddawane dalszej obróbce w tartakach.

Jak zabezpieczyć drewno przy przewozie                       

Wspomniane rozporządzenie wskazuje, w jaki sposób należy zabezpieczać drewno. Jeden z kluczowych elementów to stosowanie odciągów – łańcuchowych lub taśmowych. Pasy mocujące wykonane z poliestrowej przędzy o wysokiej odporności na zerwanie nadają się do tego celu doskonale. Takie same rozwiązania stosuje się przy transporcie innych gabarytów, takich jak pojazdy, meble, fortepiany czy większy sprzęt AGD (pralki, lodówki, zmywarki). Odciągi powinny być napięte – stąd zaleca się użycie pasów z napinaczem.

Przewóz drewna – czy trzeba do tego profesjonalisty?

Działają na polskim rynku firmy, które specjalizują się w transportowaniu drewna na różnych dystansach. To dość rozpowszechnione usługi, z których korzystają zazwyczaj zakłady wykorzystujące drewno do produkcji mebli czy innych wyrobów. Jeśli jednak osoba prywatna dysponuje odpowiednim sprzętem i dba o spełnienie wymogów formalnych, również może zajmować się takimi działaniami na użytek własny. Grunt to wiedzieć, jak zabezpieczyć drewno przy przewozie. Wskazówki w tym aspekcie są dość jednoznaczne i tylko na pozór wydają się wyzwaniem.

Pasy transportowe, czyli tania metoda przygotowania przewozów drewna

Stosowanie pasów mocujących nie wymaga sporych nakładów inwestycyjnych. Akcesoria tego rodzaju są relatywnie tanie, a jednocześnie pochodząc z pewnego źródła dają gwarancję optymalnej wytrzymałości. Dzięki nim zabezpieczenie drewna do transportu zajmie znacznie mniej czasu, ponieważ montaż pasów jest stosunkowo prosty. Choć trzeba przestrzegać przy tym pewnych zasad, to po wykonaniu tych czynności pierwszy raz kolejne „podejścia” nie będą wyzwaniem.

Zobacz pasy mocujące w naszej ofercie


Pas transportowy 10 m / 500 kg Pas transportowy 10 m / 500 kg
Producent: Pas- kam
Cena:20,01 zł (netto: 16,27 zł )
szt.
zobacz więcej
Pas transportowy 11 m / 500 kg Pas transportowy 11 m / 500 kg
Producent: Pas- kam
Cena:20,98 zł (netto: 17,06 zł )
szt.
zobacz więcej
Pas transportowy 12 m / 500 kg Pas transportowy 12 m / 500 kg
Producent: Pas- kam
Cena:21,83 zł (netto: 17,75 zł )
szt.
zobacz więcej

Komentarze do wpisu (0)

  biuro@muntech24.pl

 61 662 30 96

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl