Opinie o Nas

Wybieramy hak. Na co zwrócić uwagę?

1
Wybieramy hak. Na co zwrócić uwagę?

Wśród akcesoriów, które mogą przydać się w określonych sytuacjach na placu budowy czy podczas realizowania zadań transportowych, znalazł się hak. Gama haków na rynku jest dość szeroka, jednakże te odpowiednie do wyżej wskazanych zastosowań warto kupować tylko w wyspecjalizowanych sklepach z adekwatnym asortymentem. Każdy z takich elementów powinien spełniać normy w aspekcie wytrzymałości, ponieważ jedynie wówczas korzystanie z niego będzie bezpieczne. Stąd zaleca się, aby sięgać wyłącznie po haki od cenionych producentów.

Czym poszczególne haki różnią się od siebie?

Standardowo hak dźwigowy jest wykonany z niestopowej stali C45, wykorzystywanej najczęściej do produkcji narzędzi różnego rodzaju. Jako powłokę zabezpieczającą stosuje się ocynk elektrolityczny, który skutecznie chroni element przed korozją. Jednakże najważniejsze kryterium oceny przydatności haków to ich udźwig. Ten jest każdorazowo wybity na elemencie i waha się zazwyczaj w granicach od 250 kilogramów do aż 3 ton. Oznacza to, że zawsze trzeba korzystać z haków dostosowanych do ciężaru roboczego, z którym przychodzi nam pracować.

Kolejna sprawa to konstrukcja haków. Generalnie stosuje się modele obrotowe lub bez takiej funkcji, ale zawsze z zabezpieczeniem. Zmniejsza ono ryzyko przypadkowego odhaczenia się transportowanego ładunku. Bardzo ważne jest, aby haki były prawidłowo mocowane do dźwigów czy zawiesi łańcuchowych. Obowiązują w tym zakresie konkretne wskazówki znane specjalistom zajmującym się transportem bliskim oraz innymi działaniami logistycznymi.

Proste akcesorium o wielkich możliwościach

Fakt, że haki są dostępne w tak szerokiej rozpiętości maksymalnych obciążeń sprawia, że zakres ich zastosowań jest naprawdę rozległy. Praktycznie na każdej budowie konieczne jest unoszenie ciężkich elementów konstrukcyjnych czy sztaplowanych materiałów budowlanych. Bez haka oraz adekwatnie dobranych zawiesi uniesienie ich byłoby niemożliwe. Dlatego warto z rozwagą inwestować w haki, które są niedrogie i to nawet w przypadku, gdy pochodzą od najbardziej renomowanych producentów. W polskich warunkach jednym z nich jest firma Góralmet, od lat specjalizująca się w takich rozwiązaniach.

Komentarze do wpisu (1)

10 maja 2020

Używamy haków z Muntechu na zakładzie i są bardzo dobre w porównaniu z paroma testowanymi wcześniej. Czuć solidność wykonania i człowiek ma zaufanie że deklarowane udźwigi mają coś wspólnego z rzeczywistością - bo nie zawsze tak jest.

Submit

  biuro@muntech24.pl

 61 662 30 96

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl