Opinie o Nas

Kurtki robocze - komfort w pracach zewnętrznych

1
Kurtki robocze - komfort w pracach zewnętrznych

Kurtki robocze są bardzo ważnym i istotnym elementem odzieży roboczej używanej w pracy. Kurtki robocze są częścią środków ochrony indywidualnej, jakimi musi zostać zabezpieczony pracownik, bez względu na to jakie czynności wykonuje i na jakie czynniki szkodliwe i niebezpieczne jest narażony. Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi dostęp do takich środków ochrony. Kurtki robocze są również o tyle ważnymi częściami stroju, że chronią największą powierzchniowo część ciała oraz najbardziej narażoną na uszkodzenia i nawet utratę życia, ponieważ korpus, tułów posiada praktycznie większość narządów ludzkiego ciała. Kurtki chronią również przed dużą utratą ciepła z dużej powierzchni ciała. Kurtki robocze można podzielić ze względu na wiele czynników określających różne aspekty. Na przykład w zależności od pory roku i temperatur i czynników atmosferycznych.

Definicja odzieży roboczej

Definicja odzieży roboczej jest definicją ogólną dla wszystkich części odzieży, takich jak między innymi kurtki robocze. Odzież robocza jest jedną grupą i jej definicja jest identyczna dla każdego pojedynczego jej elementu. Jest to definicja zgodna z ustawą, jaką jest Kodeks Pracy.

Odzież robocza to odzież przeznaczona do wykonywania prac, przy których występuje intensywne brudzenie substancjami nieszkodliwymi dla zdrowia, działają czynniki powodujące przyspieszone niszczenie odzieży lub wymagana jest specjalna czystość wytworzonego produktu. „

A więc z definicji odzież robocza nie posiada cech ochronnych. Nie może ona chronić ciała ludzkiego przed czynnikami szkodliwymi lub nawet niebezpiecznymi. Dla porównania przytoczę również definicję odzieży ochronnej.

„Odzieżą ochronną jest odzież, która zakrywa lub zastępuje odzież osobistą i chroni pracownika przed zagrożeniami mechanicznymi, chemicznymi, termicznymi i przed czynnikami atmosferycznymi. Odzież ta powinna być tak zaprojektowana i wykonana, aby jej użytkownik mógł wykonywać czynności zawodowe mając zapewnioną ochronę przed jednym lub wieloma jednocześnie występującymi zagrożeniami.”

Jak przeczytaliście, różnice pomiędzy odzieżą roboczą, a ochronną powinny zawierać się znacząco w stopniu ochrony przed czynnikami niebezpiecznymi. Jednak z praktycznego punktu widzenia każdy rodzaj odzieży w mniejszym lub większym stopniu chroni nasze ciało przed mniej lub bardziej niebezpiecznymi czynnikami. Nawet jeśli odzież nie posiada technologicznych barier, to sama w sobie chroni ciało przed tym, co znajduje się na zewnątrz, a co może mieć kontakt z naszym ciałem lub przeniknąć do wewnętrznej części odzieży.

Kurtka robocza

Podział odzieży ochronnej

Pomimo tego, że odzież ochronna nie jest głównym tematem i nie posiadamy jej w swoim asortymencie, jej podział jest bardzo istotny ponieważ zawiera w sobie odzież roboczą, bo jak wspomniałem wcześniej, każdy rodzaj odzieży w mniejszym lub większym stopniu chroni nasze ciało. Tak więc, odzież ochronną można podzielić na trzy kategorie zgodnie z dyrektywą w sprawie środków ochrony indywidualnej.

  • Kategoria I - odzież ochronna chroniąca przed minimalnymi zagrożeniami

Jest to kategoria określająca grupę prostych ubrań, których skuteczność przed ochroną może ocenić sam pracownik, który z niej korzysta. Zaliczyć do niej można właśnie odzież roboczą, która posiada minimalną ochronność oraz ubrania z tkanin impregnowanych, do których można zaliczyć tkaniny trudnopalne, pyłochłonne lub kwasoodporne. Nie muszą one podlegać procedurze oceny zgodności. Do pierwszej kategorii zalicza się ubrania chroniące przed:

  1. uszkodzeniami mechanicznymi o powierzchownych skutkach,
  2. czynnikami atmosferycznymi (np. odzież ocieplana, odzież przeciwdeszczowa),
  3. zagrożeniami związanymi z gorącym czynnikiem o niewielkim stopniu zagrożenia (np. ubrania i fartuchy z tkanin niepalnych lub trudnopalnych),
  4. zabrudzeniami nieszkodliwymi dla zdrowia, np. środkami czystości o słabym działaniu, którego skutki są łatwo odwracalne (np. fartuchy robocze, kombinezony, ubrania drelichowe, koszule robocze).
  • Kategoria II - odzież chroniącą przed konkretnym czynnikiem, niezagrażającym życiu i niepowodującym poważnego i trwałego uszczerbku na zdrowiu pracownika. Do drugiej kategorii zalicza się odzież chroniącą przed:
  1. odzież dla spawaczy,
  2. odzież ostrzegawcza (np. dla drogowców),
  3. odzież dla pracowników narażonych na kontakt z silnymi substancjami chemicznymi (np. w galwanizerniach),
  4. odzież chroniącą przed przecięciem (fartuchy antyprzecięciowe, odzież dla pracowników leśnych).
  • Kategoria III - wysoce specjalistyczna odzież ochronna chroniącą przed czynnikami mogącymi spowodować najgroźniejsze następstwa dla użytkownika, a których bezpośrednich skutków działania nie można zidentyfikować w odpowiednim czasie. Do trzeciej kategorii zalicza się odzież chroniącą przed:
  1. odzież przeznaczona do pracy pod wysokimi napięciami prądu elektrycznego,
  2. odzież chroniąca przed niskimi temperaturami – poniżej -50°C,
  3. odzież chroniąca przed promieniowaniem jonizującym, płomieniem, temperaturą powyżej 100°C lub dużymi rozpryskami gorących substancji,
  4. specjalistyczne kombinezony przeciwchemiczne.

Charakterystyka kurtek roboczych

Jak już wiemy odzież robocza nie jest odzieżą ochronną, lecz pomimo znacznych podziałów wynikających ze stopnia ochrony i taka odzież zapewnia minimalną ochronę. Jak każda część ubioru, tak i kurtki muszą być wykonane z jakiegoś materiału. Muszą to być przede wszystkim materiały, które pomimo niskiego poziomu ochrony przed czynnikami niebezpiecznymi, będą gwarantowały odporność na ścieranie i zużycie oraz odpowiednią wytrzymałość wynikającą z właściwego dla nich użytkowania. Materiały z jakich najczęściej wykonuje się odzież roboczą, a zwłaszcza kurtki to głównie najpopularniejszy materiał obecnie używany, czyli bawełna. Sama czysta bawełna lub jej mieszanka z materiałami syntetycznymi, takimi jak włókna poliestrowe lub poliamidowe. Są to bardzo wytrzymałe materiały, które gwarantują długie zachowanie właściwości. Rodzaj materiału jest bardzo ważnym elementem wykonania odzieży. Oprócz samych właściwości wytrzymałościowych bardzo ważnym czynnikiem na korzystanie z odzieży jest jej wygoda. Dlatego tak istotnym są takie parametry jak gramatura materiału lub sposób szycia. Są to takie detale, które mają znaczenie na komfort użytkowania, ponieważ w odzieży, tak jak w obuwiu spędzamy cały czas w pracy.

Kurtka ochrona BHP

Zastosowanie kurtek roboczych

Kurtki robocze są bardzo ważnym elementem garderoby każdego pracownika. W zależności od warunków atmosferycznych i pór roku, kurtki robocze są zawsze obecne w większości zawodów. W zimie kiedy występują niskie temperatury i opady atmosferyczne bardzo istotne jest, aby kurtki posiadały ocieplenie i odpowiednie membrany zapewniające zabezpieczenie przed przenikaniem cieczy lub wiatru. W lecie kiedy temperatury są wysokie, kurtki powinny być przewiewne i odpowiednio lekkie, aby zapewnić komfort użytkowania i nie powodować dodatkowego zmęczenia pracownika. Kurtki stosuje się wszędzie tam gdzie pracownik jest narażony na minimalne czynniki niebezpieczne, nie zagrażające zdrowiu i życiu pracownika. Mają one pełnić funkcję odzieży chroniącej przed zabrudzeniem ciała i odzieży prywatnej pracownika. Wszystkie kurtki produkowane są zgodnie z odpowiednią dla nich dyrektywą i normą.

Komentarze do wpisu (1)

13 września 2018

Dobre kurtki nam kupił szef w tym sklepie sam pomagałem wybierać. Na robotach jak wieje można się zaziębić a z dobrą odzieżą roboczą z muntech24 można być spokojniejszym. Tak samo buty do pracy - wytrzymałe jak trzeba nie to co te byle jakie chińskie zamienniki. Przeglądam sobie ofertę i wiele ciekawych rzeczy widzę.

Submit

  biuro@muntech24.pl

 61 662 30 96

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium