Opinie o Nas

Konstrukcja i zastosowanie ogniw łańcuchowych

0
Konstrukcja i zastosowanie ogniw łańcuchowych

Ogniwa uzupełniające typu „S” oraz zaklepywane są kolejnymi elementami łącznikowymi. Jak możecie pamiętać, pisaliśmy niedawno na temat ogniw skręcanych. Wszystkie te trzy rodzaje ogniw należą do jednej rodziny ogniw dostępnych w naszym sklepie. Tak samo jak ogniwa skręcane, tak i te są wykonane z bardzo dobrej stali konstrukcyjnej C15. Jest to stal charakteryzująca się doskonałymi parametrami wytrzymałościowymi. Wszystkie ogniwa są dodatkowo pokryte warstwę galwaniczną – ocynkowane.

Właściwości ogniw

Jak już wspomniałem wszystkie ogniwa, czy to typu „S” czy zaklepywane, tak samo jak ogniwa skręcane wykonane są ze stali C15. Jest to rodzaj stali niestopowej konstrukcyjnej. Zapewnia to, iż taka stal może z powodzeniem być wykorzystywana do produkcji przedmiotów stalowych, takich jak elementy łącznikowe łańcuchów i lin. Takimi właśnie są ogniwa. Oznaczenie stali C15 mówi nam o poziomie zawartości węgla, które wynosi odpowiednio 0,15 – 0,19%. Taka zawartość węgla warunkuje dwa istotne parametry stali. Plastyczność… jest ona bardzo ważną właściwością fizyczną metali. Jest niczym innym, jak zdolnością metalu do ulegania odkształceniom plastycznym. Są one nieodwracalnym procesem, po którym dany przedmiot zmienia swój pierwotny kształt, do którego nie może wrócić. O plastyczności możemy mówić do momentu granicy plastyczności, po której ciągłość struktury metalu zostaje przerwana, a tym samym dany przedmiot ulega zniszczeniu. W przypadku stali C15 jej granica plastyczności znajduje się na poziomie 230 MPa (megapaskali), co daje nam 230 000 kN/ . Drugim parametrem stali jest jej granica doraźnej wytrzymałości. Wytrzymałość materiałów uzależniona jest bezpośrednio od działania na nie obciążeń zewnętrznych. Te z kolei wywołują bezpośrednio w materiale powstawanie sił wewnętrznych, które tworzą naprężenia materiału, które mogą powodować odkształcenia, a w najgorszym przypadku przerwanie ciągłości struktury i pęknięcia elementu stalowego. Wytrzymałość materiału dla stali C15, znajduje się na poziomie 380-500 MPa.

Ogniwo łańcucha

Ogniwo skręcane 3.5 m

Jak nie raz, już mogliście przeczytać na naszym blog na temat korozji, tak i w tym przypadku przypomnimy, że jest ona głównym wrogiem stali. Pod wpływem wielu czynników atmosferycznych, na niezabezpieczonej stali zaczyna powstawać korozja, która stopniowo wżera się w strukturę metalu. Czynnikami głównie odpowiedzialnymi za powstawanie korozji są między innymi powietrze i znajdujące się w nim drobnoustroje, wilgoć, promieniowanie UV, działanie zmiennych temperatur. Korozja stopniowo rozpuszcza strukturę metalu, osłabiając go, co bezpośrednio przekłada się na jego wytrzymałość i pierwotne funkcjonowanie przedmiotu. Jest ona bardzo niebezpiecznym procesem powodującym zagrożenie w jego otoczeniu. Pod wpływem działania sił zewnętrznych stwarzających naprężenia metalu, skorodowany element może pęknąć i zerwać łańcuch lub linę, która powoduje zagrożenie dla otocznia i osób się w nim znajdujących. Dlatego ogniwa są dodatkowo zabezpieczone, poprzez pokrycie warstwą galwaniczną – ocynkowane. Pełni ona funkcję zabezpieczającą metal oraz funkcję estetyczną. Nadaje estetyczny, ładny i gładki wygląd.

Konstrukcja ogniw

Konstrukcja ogniw różni się pomiędzy pojedynczymi rodzajami. Ogniwo uzupełniające typu „S” jest bardzo prostym w konstrukcji ogniwem. Składa się ono z pojedynczego kawałka pręta, który zostaje specjalnie ukształtowany na podobiznę litery „S”. Rozmiar ogniwa zależny jest od rozmiaru pręta, a to wpływa również na wielkość otworów ogniwa. Drugi rodzaj, czyli ogniwo zaklepywane ma bardziej skomplikowaną konstrukcję. Ono również jest wytwarzane z jednego kawałka pręta, który następnie zostaje ukształtowany dokładnie tak samo, jak zwykłe ogniwo. Różnica polega na tym, że ogniwo zaklepywane z jednej strony posiada spłaszczone końce pręta, które znajdują się w tej samej pozycji, jedno nad drugim. Przypominają trochę z wyglądu sprężynę. Wielkość i średnica otworu w tym ogniwie zależna jest od średnicy zastosowanego pręta.

Zastosowanie ogniw

Jak wiemy, ogniwa są elementami łącznikowymi stosowanymi głównie przy przeróżnych łańcuchach oraz linach. Są one świetnym elementem, dzięki któremu mamy możliwość szybkiego połączenia osobnych łańcuchów. Oczywiście w zależności od rodzaju ogniwa, proces łączenia wygląda inaczej. Teoretycznie najszybszym jest proces łączenia ogniwa skręcanego, o którym już pisaliśmy. Lecz łatwo i sprawnie przebiega to w przypadku ogniw typu „S” i zaklepywanego. W przypadku ogniwa uzupełniającego typu „S” wgląda to następująco. Po przełożeniu końców łańcucha przez otwory ogniwa, zamyka się ogniwo poprzez dogięcie końców ogniwa go środka, przez co tworzy się dwa zamknięte otwory. W przypadku ogniwa zaklepywanego, również należy zacisnąć dwa końce ogniwa do siebie, tworząc tym samym zamknięty otwór, w którym znajduje się inne ogniwo lub koniec łańcucha.

Komentarze do wpisu (0)

Submit

  biuro@muntech24.pl

 61 662 30 96

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium