Opinie o Nas

Strefa niebezpieczna. Jak ją wydzielić i oznaczyć?

1
Strefa niebezpieczna. Jak ją wydzielić i oznaczyć?

Są sytuacje, w których w danej lokalizacji pojawia się zagrożenie. Może mieć ono charakter przejściowy lub utrzymywać się przez dłuższy czas. Możliwości jest sporo. Jeśli jednak w konkretnym miejscu występuje strefa niebezpieczna to sygnał, że należy ją w odpowiedni sposób wyznaczyć i oznakować. Warto mieć na uwadze, że sam termin posiada swoje umocowanie prawne. Wypowiada się na jego temat rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy z 1997 roku modyfikowane w kolejnych latach.  Zgodnie z tymi regulacjami pracodawcy są zobowiązani do wyznaczania miejsc niebezpiecznych.

Wydzielanie strefy niebezpiecznej – jak wygląda w praktyce?

Przykładem miejsca stwarzającego zagrożenie jest na przykład dziura w ziemi. Jeśli to możliwe, powinna być ona zabezpieczona pokrywą, ale jeśli nie ma takiej możliwości, dostęp do niej trzeba odgrodzić i wyraźnie oznaczyć. Czy oznaczanie strefy niebezpiecznej wymaga sięgania po jakieś specjalne, kosztowne środki? Na szczęście nie i to dobra wiadomość. Doskonale do tego celu nadają się taśmy ostrzegawcze, które zresztą są rekomendowane przez prawodawcę jako odpowiedni środek. Kosztują niewiele, łatwo się z nich korzysta, więc ze swoich zadań wywiążą się bez zarzutu.

Takie taśmy są oferowane w sprzedaży w różnych wariantach kolorystycznych i nie jest to przypadkowe. Sugeruje się bowiem, aby innymi kolorami oznaczać strefy planowanego zagrożenia, a innymi zagrożenia awaryjnego. W pierwszym przypadku właściwa będzie taśma ostrzegawcza czarno-żółta, a w drugim – biało-czerwona. Z zakupem obu rodzajów nie będzie żadnego problemu. Można również korzystać z nieco bardziej zaawansowanych rozwiązań, takich jak zapory nożycowe czy kasety lub słupki z taśmą samorozwijającą. Poza tym można stosować też tablice ostrzegawcze o adekwatnej do stanu rzeczy treści.

Miejsca niebezpieczne – gdzie najczęściej występują?

Zagrożenia są generowane w bardzo różnych okolicznościach i nie zawsze są w porę identyfikowane. Jeśli jednak warunki są stale kontrolowane, nie powinno być z tym większych problemów. Dobrym przykładem są place budowy, gdzie w wyniku prowadzonych działań z reguły strefy zagrożeń szybko stają się dla wszystkich zauważalne. Oczywiście czasami zagrożenia na budowie pojawiają się nagle – wtedy od szybkości reakcji ekipy zależy, czy będą one szybko oznaczone i opisane w dokumentacji prowadzonych prac. Kolejna kwestia to zakłady przemysłowe czy magazyny, gdzie funkcjonują chociażby potencjalnie niebezpieczne maszyny. Strefa pracy, w której może pojawić się niebezpieczeństwo, także powinna być tam precyzyjnie oznakowana.

Komentarze do wpisu (1)

30 kwietnia 2020

Nawydzielałem się takich stref w pracy. Faktycznie taśma ostrzegawcza to w sumie najlepsza i najtańsza opcja. Wystarczy rozwiesić i z daleka widać że wstęp wzbroniony choć jak ktoś się uprze to wiadomo. Ale zabezpieczenia są dla ludzi myślących - podstawa wszystkiego.

Submit

  biuro@muntech24.pl

 61 662 30 96

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl