Opinie o Nas
Baza Wiedzy

Połączenia ciesielskie - hurtownia Armet

Jak wybrać dobre spodnie robocze?

1
Jak wybrać dobre spodnie robocze?

Rola odzieży roboczej w realiach pracy zawodowej bywa naprawdę spora. Tyczy się to w pierwszej kolejności profesji, w ramach których pracownik bywa narażony na kontakt z czynnikami potencjalnie niebezpiecznymi, jednak nie chodzi tylko o to. Sporo dostępnych środków ochrony indywidualnej nie wpływa diametralnie na poziom bezpieczeństwa. Posiadają one jednak walory natury praktycznej, na które także warto zwrócić uwagę. Stroje robocze mają nie tylko chronić, ale też ułatwiać wykonywanie zadań – między innymi poprzez odpowiednią ilość kieszeni czy przegródek.

Na co zwrócić uwagę, wybierając spodnie do pracy?

Najczęściej po spodnie robocze sięgają pracownicy zatrudnieni na budowach, a także w zakładach przemysłowych o różnorodnym charakterze. Odzież taka jest zwykle wykonana z solidniejszych tkanin, które są odporne na przetarcia, przecięcie, zrywanie i które w mniejszym stopniu absorbują zabrudzenia. Typowo stosuje się mieszanki bawełny i poliestru o adekwatnej gramaturze (na przykład 260g/m2). Dzięki temu strój jest znacznie solidniejszy aniżeli „zwykłe” spodnie noszone na co dzień. Wskazana jest także obecność kieszeni – w możliwie największej ilości.

Jeśli chodzi o kieszenie, te mogą być zapinane na rzep, zamek czy napy – część z nich posiada regulowaną wielkość w zależności od modelu. Kieszenie otwarte nadają się do przechowywania rzeczy, po które trzeba sięgnąć, aby skorzystać z nich natychmiast. Część producentów pamięta również o kieszonkach na telefon komórkowy czy przymiar. Optymalna kombinacja funkcjonalności z wygodą noszenia to najlepsze rozwiązanie z punktu widzenia pracownika dowolnej branży.

spodnie robocze

Normy – bez nich się nie obejdzie...

Nie wystarczy, że spodnie robocze będą „na oko” wyglądać tak, jak powinny. Generalnie rzecz biorąc, muszą one także spełniać określone wymagania, a zakres przepisów regulujących ich charakter jest ściśle określony. Trzeba tutaj wskazać chociażby normę EN340/1, a także dyrektywę Unii Europejskiej odnośnie ochrony indywidualnej. Oznacza to, że nabywając odzież roboczą na użytek własny lub zatrudnianych pracowników, trzeba zwracać na te aspekty uwagę i nie lekceważyć ich. Oczywiście spodnie robocze z uwagi na swoją konstrukcję zaliczają się do środków ochronnych zabezpieczających jedynie przed minimalnym ryzykiem.

Te same normy, które odnoszą się do spodni BHP zakładanych w czasie jesieni, zimy i generalnie w warunkach niższych temperatur, dotyczą także krótkich spodni roboczych. Takowe sprawdzają się w okresie letnim, gdy temperatury są wysokie (odczuwają to zwłaszcza budowlańcy). Cechuje je zazwyczaj niższa gramatura materiału (na przykład 180g/m2) i rzecz jasna zmodyfikowany krój. Posiadają one jednak niezbędne kieszenie, znacznie ułatwiające pracę, więc korzystanie z nich jest tak samo praktyczne.

Komentarze do wpisu (1)

25 kwietnia 2020

Używam w pracy spodni roboczych kupionych w muntech24 - towar pierwsza klasa bez porównania z innymi których używałem wcześniej. Trzeba wydać parę złotych więcej ale chociaż wiem za co płacę nie jak w tych sklepach bhp gdzie wciskają byle co.

Submit

  biuro@muntech24.pl

 61 662 30 96

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl