Opinie o Nas

Jak wykorzystywana jest taśma ostrzegawcza?

0
Jak wykorzystywana jest taśma ostrzegawcza?

Taśmy ostrzegawcze służą do odgradzania, zabezpieczania, znakowania, itp. Stosowane w miejscach niebezpiecznych, z ograniczeniem dostępu dla osób postronnych i nieuprawnionych, odgradzania wyznaczonych obszarów. Popularne zastosowanie znalazły podczas organizowania imprez, eventów i zawodów sportowych wszelkiej maści - maratonów, olimpiad, wyścigów kolarskich. Służą do wyznaczania tras i kierunków biegów. Posiadają one zazwyczaj dwa zestawy kolorów. Najpopularniejszym są oczywiście, biało-czerwony i żółto-czarny. Są to dwie najcharakterystyczniejsze grupy barw, ponieważ najbardziej działają na ludzką spostrzegawczość i uwagę. Wykonane są z folii polietylenowej, zwanej w skrócie PE. Folia ta jest bardzo elastyczna i zarazem wytrzymała. Bardzo trudna do rozerwania.

Właściwości taśm ostrzegawczych

Taśmy ostrzegawcze wykonywane są z folii polietylenowej, w skrócie PE – symbol przemysłowy. Polietylen zwany jest również polieten lub nazwa naukowa - polimer etenu. Polietylen, jako związek chemiczny, jest materiałem giętkim i elastycznym. Jest również termoplastyczny, woskowaty i przezroczysty, lecz pod wpływem wilgoci i światła słonecznego traci swoje właściwości, zwłaszcza elastyczność. Polietylen uzyskuje się poprzez polimeryzację rodników, czyli syntezę polietylenu. Samą folię otrzymuje się już z gotowego, otrzymanego w syntezie regranulatu lub oryginału granulatu polietylenu. Wyprodukowana folia nie jest jednak całkowicie wykorzystywana w danej postaci do produkowania taśm ostrzegawczych. Folia jeszcze przed produkcją taśm posiada właściwości odporne na działanie kwasów, soli i zasad oraz działanie niskich temperatur. Posiada niską przepuszczalność pary wodnej, za to łatwo przepuszcza pary substancji organicznych. Nie jest natomiast odporna na działanie węglowodorów i ich chloropochodne. Folia polietylenowa, w zależności od wytrzymałości, może posiadać grubość od 20 do 100 µm (mikrometrów). 1 µm = 0,001mm, czyli 1000 µm = 1mm. Jest to bardzo cienka folia. Folia zazwyczaj jest bezbarwna, lecz posiada właściwości, dzięki którym można ją barwić na dowolny kolor. Doskonałym przykładem barwionej folii są taśmy ostrzegawcze. Jednak nie wszystkie taśmy są barwione bezpośrednio w procesie produkcji folii polietylenowej. Dotyczy to zazwyczaj taśm jednobarwnych. Na taśmy dwu- lub kilkubarwne zazwyczaj nakładany jest druk lub kolor, po uzyskaniu gotowej już taśmy. Barwienie folii jest procesem obejmującym całą strukturę i powierzchnię polietylenu, dlatego folie kilkubarwne posiadają nadruki kolorowe. Polietylen posiada również takie właściwości jak niska ścieralność, znakomitą elektrostatyczność, doskonałe właściwości ślizgowe, niewielka wodochłonność, a folia dzięki atestowi PZH może być stosowana wraz z żywnością.

Taśma ostrzegawcza

Zastosowanie taśm ostrzegawczych

Jak sama nazwa wskazuje, taśmy ostrzegawcze służą do ostrzegania przed danym czynnikiem. Mogą to być tereny, obszary zamknięte dla dostępu osób postronnych, bądź nieupoważnionych. Zawody i imprezy sportowe, to miejsca gdzie taśmy są jednym z ważniejszych narzędzi wyznaczających trasy biegów i ich kierunki. Imprezy masowe, jak koncerty, wykorzystują taśmy do wyznaczania stref i obszaru imprez.  Bardzo często taśmy ostrzegawcze wykorzystywane są przez służby mundurowe, takie jak policja lub straż pożarna. W przypadku kiedy należy odgrodzić lub zamknąć dany obszar stosuje się taśmy odpowiednie dla danych służb. Tego typu taśmy są taśmami z nadrukiem. Natomiast taśmy dwukolorowe bez nadruku, są popularnie wykorzystywane podczas wszelkich imprez masowych. Żółto-czarne lub czerwono-białe są taśmami przykuwającymi ludzką uwagę. Są to dwie grupy kolorów, które działają na ludzką percepcję, przyciągając nasz wzrok. Dlatego tego typu taśmy wykorzystywane są w wielu aspektach związanych z dziedziną bezpieczeństwa i higieny pracy. Żółto-czarnymi taśmami samoprzylepnymi oznacza się zmiany poziomu wysokości podłoża, jak na przykład stopnie schodów, nieoczekiwane zmiany poziomu wysokości pomieszczeń, progi lub obniżenia ścian i ościeżnic drzwiowych. Bardzo często spotykane są w instytucjach publicznych zlokalizowanych w starych budynkach, gdzie często wysokości otworów drzwiowych są mniejsze od obecnie wymaganych, a z jakichś powodów nie możliwe jest ich przebudowanie i dostosowanie do obecnych wymagań.

Taśma ostrzegawcza w rolce

Taśma biało/czerwona 200 m

Na rynku dostępna są również inne taśmy ostrzegawcze. Jednokolorowe, wielokolorowe, w dowolne wzory i z dowolnym nadrukowanym napisem. Taśmy fluorescencyjne i odblaskowe. Taśmy dostępne są również w różnych rozmiarach szerokości i długości. Od kilku milimetrów do nawet tysiąca kilkuset milimetrów. Obecnie, dzięki technice, tak naprawdę nie ma żadnych ograniczeń, co do tego co ma się znaleźć na taśmach ostrzegawczych, i dzięki temu mogą one pełnić różne funkcje, nie tylko ostrzegawcze.

Komentarze do wpisu (0)

Submit

  biuro@muntech24.pl

 61 662 30 96

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl