Opinie o Nas
Baza Wiedzy

Połączenia ciesielskie - hurtownia Armet

Gdzie stosuje się odzież ostrzegawczą?

2
Gdzie stosuje się odzież ostrzegawczą?

Elementy ubioru muszą czasami spełniać bardzo konkretne zadania. Nie chodzi tylko o to, aby dobrze w nich wyglądać – istnieje odzież funkcyjna, która ma mieć określone parametry w miejscach pracy. Na pewno można tutaj wskazać różne typy ubrań roboczych, których noszenie jest uzasadnione normami BHP. Stroje te mają ochronić pracownika przed różnymi kategoriami zagrożeń, które pojawiają się na placach budowy czy w zakładach przemysłowych. Specyficznym rodzajem odzieży roboczej jest jednak odzież ostrzegawcza – jaką rolę ma do odegrania?

Odzież ostrzegawcza – ogólne cechy

Specyfikacja techniczna odzieży tego rodzaju wynika z zapisów normy PN-EN 471:2005, która definiuje między innymi charakter materiałów,  z których powinna być ona wykonana, jak również ich ilość. Istnieją chociażby ścisłe wskazania odnośnie tego, jaki udział w użytym materiale mają mieć te o charakterze odblaskowym. Kluczową cechą takich ubrań jest zapewnienie jak najlepszej widoczności noszącego ją pracownika – zarówno w dzień, jak i po zmroku. Tyczy się to chociażby drogowców, którzy są dzięki temu zauważalni ze sporych odległości, co bezpośrednio niweluje ryzyko wypadków z udziałem przejeżdżających aut.

Naturalnie większość elementów odzieży ostrzegawczej to jednocześnie stroje robocze, a więc muszą one spełniać wymogi w zakresie ochrony partii ciała przed pewnymi typami urazów. Ponadto kurtki czy spodnie ostrzegawcze muszą zapewniać typową funkcjonalność odzieży, a więc ich użytkowanie przez pracownika musi wiązać się z odpowiednim zakresem komfortu. Ciekawostkę stanowi fakt, że na takich strojach stosuje się zgodnie z wymogami jedynie poziome pasy odblaskowe, a nigdy pionowe. Powinny one opasać rękawy i nogawki spodni, a także tors.

Rodzaje odzieży ostrzegawczej

Do najbardziej elementarnych typów odzieży z tej kategorii zalicza się klasyczne kamizelki ostrzegawcze. Bardzo tanie i łatwe w użyciu, sprawdzają się zwłaszcza tam, gdzie nie ma konieczności zakładania kurtek i spodni ostrzegawczych. Podstawowy wariant jest bardzo lekki i prosty, jednakże tacy producenci jak Vizweel mają też w asortymentach zaawansowane modele wyposażone w praktyczne kieszenie i schowki – doceniają to chociażby pracownicy branży budowlano-remontowej czy drogowcy.

Spodnie, kurtki czy kombinezony ostrzegawcze spisują się doskonale w sytuacjach gorszej pogody, kiedy pracuje się na otwartej przestrzeni. Zapewniają ochronę przed wiatrem i deszczem, a jednocześnie gwarantują świetną widoczność z racji elementów odblaskowych oraz rzucających się w oczy kolorów. Z takich rozwiązań korzystają zatrudnieni przy pracach budowlanych, ale także służby ratunkowe, porządkowe czy pracownicy logistyczni lotnisk, dworców czy portów. Jeśli nie ma wskazań w zakresie specjalnych cech ochronnych, latem sprawdzają się również ostrzegawcze koszulki polo z poziomymi odblaskami.

Warto wspomnieć również o nakryciach głowy zaliczanych do kategorii odzieży ostrzegawczej. Można tu wskazać letnie czapki z daszkiem wykonane z materiału o właściwościach fluorescencyjnych – zazwyczaj w kolorze żółtym lub pomarańczowym. Specjalna tkanina poliestrowa gwarantuje silne odbijanie światła, zwłaszcza słonecznego. Poza tym dostępne są także czapki zimowe o analogicznych cechach – wykonane zazwyczaj z akrylu. Sięgają po nie pracownicy wszystkich branż wskazanych powyżej.

Zobacz odzież ostrzegawczą w naszej ofercie


Czapki ostrzegawcze z daszkiem VIZWEEL Czapki ostrzegawcze z daszkiem VIZWEEL
Producent: Vizweel
Cena:19,95 zł (netto: 16,22 zł )
zobacz więcej
Kamizelki ostrzegawcze VIZWEEL Kamizelki ostrzegawcze VIZWEEL
Producent: Vizweel
Cena:12,30 zł (netto: 10,00 zł )
zobacz więcej
Kurtki krótkie ostrzegawcze VWJK126B Kurtki krótkie ostrzegawcze VWJK126B
Producent: Vizweel
Cena:239,28 zł (netto: 194,54 zł )
zobacz więcej

Zobacz wszystkie produkty >>

Komentarze do wpisu (2)

24 maja 2020

Mam firmę sprzątającą i u mnie wszyscy popylają w kamizelkach Vizweela - w zasadzie nie brałem innych pod uwagę bo jakością biją wiele innych na rynku a nadal kosztują mało

20 czerwca 2020

Na niektórych budowach strój ostrzegawczy to standard. Choćby kamizelki bo one same sporo dają. Jednak bezpieczeństwo pracownika zawsze powinno być priorytetem a taka kamizelka to groszowa sprawa wobec innych wydatków. Problemem jest jakość niektórych kamizelek - czasami zostawia sporo do życzenia. Z Vizweelem takich problemów nie ma.

Submit

  biuro@muntech24.pl

 61 662 30 96

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl