Opinie o Nas

Kaski - chronią to co najważniejsze

0
Kaski - chronią to co najważniejsze

Kaski ochronne są jednym z ważniejszych, jak nie najważniejszym elementem środków ochrony indywidualnej wykorzystywanym w większości zawodów wykonywanych przez człowieka. Kaski ochraniają najważniejszą część naszego ciała, czyli głowę. Powinny być zatem, wytrzymałe, zaprojektowane w taki sposób, aby właściwie chronić ich użytkownika, a nie jedynie być nakryciem głowy udającym kask ochronny. Powinny być również wygodne i dopasowane do kształtu głowy z możliwością regulacji, tak aby nie uwierały i nie sprawiały dyskomfortu, aby użytkownik nie był zmuszony ściągać kasku. Obecnie produkowane kaski ochronne, są wykonywane w nowoczesnej technologii i z obecnie najlepszych do tego materiałów.

Właściwości kasków ochronnych

Jak wspomniałem wcześniej, kaski powinny być bardzo wytrzymałe i posiadać odpowiednie parametry. Obecnie kaski są wytwarzane w nowoczesnej technologii i z najnowszych materiałów. Oprócz samego materiału, z jakiego są wykonywane kaski, ważnym jest ich kształt. Obecnie tak się projektuje kaski, aby swoim kształtem i elementami wytłaczanymi, amortyzowały to co spadnie na naszą głowę w taki sposób, żeby nie uszkodzić kręgów i rdzenia kręgowego. Obecnie ważnym aspektem nie jest ochrona przed samymi urazami powierzchownymi, bezpośredniego kontaktu, czyli obtarciami i uderzeniami, ale również przed urazami, które mogą zajść wewnątrz naszego ciała, czyli właśnie, urazy kręgów, czy przerwanie rdzenia kręgowego. Jeśli na naszą głowę spadnie przedmiot o dużej masie, dodatkowo z dużej wysokości, zwykły kask może nas ochronić przed bezpośrednim działaniem takiego przedmiotu, jednak może on spowodować poważniejsze uszkodzenia naszego ciała, do których może dojść ze względu na masę przedmiotu i tego, że kask nie zamortyzował upadku tego przedmiotu. Całą masę jaka na nas spadła przejmie kręgosłup, który może nie wytrzymać takiej siły.

Obecnie w większości przypadków kaski produkowane są z polietylenu lub polipropylenu. Są to materiały dosyć szeroko wykorzystywane w wielu branżach. Jednak ich właściwości gwarantują odpowiednią wytrzymałość i elastyczność, aby mogły z nich być produkowane kaski ochronne. W wielu przypadkach możemy spotkać się również z nazwą tworzywa „HDPE”. Jednak jest to dokładnie to samo i jest tym samym co polietylen o dużej gęstości. Natomiast czymś, co wyróżnia się znacząco z pośród tych dwóch materiałów i jest wykorzystywanym w kaskach i hełmach ochronnych „z wysokiej półki”, które gwarantują naprawdę bardzo dobrą ochronę, jest tworzywo zwane „ABS”. Jest to tworzywo otrzymywane na podobnej zasadzie, co dwa poprzednie, czyli polimeryzacji. Jednak w przypadku ABS proces ten nazywa się kopolimeryzacją i różni się tym, że wykorzystuje co najmniej dwa różne monomery. Nie będziemy tutaj jednak wchodzić w szczegóły. Skrót ABS oznacza (akrylonitryl-co-butadien-co-styren). Charakteryzuje się on dokładnie takimi samymi właściwościami, co polietylen i polipropylen, lecz znacznie lepszymi, znacznie wyższymi. Jest dużo wytrzymalszy na zarysowania, posiada dużo większą twardość i udarność, jest odporny na działanie ługów, rozcieńczonych kwasów i olejów i tłuszczów. Jak reszta tworzyw sztucznych nie jest odporny nadziałanie promieni UV i światła. Jest również jednym z niewielu materiałów sztucznych, które można pokrywać warstwami galwanicznymi.

Zastosowanie kasków ochronnych

Jak pisałem na początku, kaski są najważniejszym elementem należącym do środków ochrony indywidualnej. Zabezpieczają i ochraniają naszą głowę oraz jak dowiedzieliśmy się wcześniej, również resztę naszego ciała. Z racji, że należą do ŚOI, ich zapewnienie pracownikowi spoczywa na pracodawcy. Czy pracownik będzie korzystał z zapewnionych mu środków ochrony, jest inną kwestią, jednak pracodawca może zmusić go do tego różnymi metodami finansowymi i karami porządkowymi lub nagrodami. Do głównych branż wykorzystujących kaski ochronne jest na przykład szeroko pojęte budownictwo. Zaczynając od architektów i konstruktorów po przez ekipy rozbiórkowo-budowlane po instalatorów. Każda z tych osób powinna nosić kask na terenie występowania zagrożenia. Nawet osoby nie związane z budownictwem, a przebywające jedynie w miejscu występowania zagrożenia, powinny nosić kaski. Prostym przykładem są wycieczki na przykład w parkach i muzeach dawnego górnictwa, gdzie oprowadzane są po ścieżkach organizowanych w chodnikach kopalnianych. Takie chodniki są często bardzo niskie i istnieje ryzyko, że osoba o określonej wysokości może uszkodzić sobie głowę, zahaczając o jakiś element konstrukcyjny.

 

Zobacz kaski ochronne w sklepie >>

Komentarze do wpisu (0)

Submit

  biuro@muntech24.pl

 61 662 30 96

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl