Opinie o Nas
Baza Wiedzy

Połączenia ciesielskie - hurtownia Armet

Chroń oczy z okularami ochronnymi

1
Chroń oczy z okularami ochronnymi

Okulary ochronne podobnie jak kaski lub odzież robocza, są elementami środków ochrony indywidualnej. Ich zapewnienie spoczywa po stronie pracodawcy. Okulary ochronne to jedne z najistotniejszych środków ochrony. Gwarantują zmniejszenie poziomu ryzyka ze strony występujących zagrożeń. Oczywiście nie zagwarantują nam 100% ochrony, z resztą jak wszystkie inne środki ochrony, ale zwiększają znacznie ochronę oczu. Obecne okulary ochronne to bardzo szeroka gama ochrony, która jest dostosowywana do występujących zagrożeń. Od zwykłych okularów chroniących nas przed promieniowaniem UV po przez okulary chroniące przed ciałami stałymi po okulary chroniące przed wieloma czynnikami fizycznymi. Obecnie dużo uwagi przykłada się do estetyki okularów i tego, jaki mają kształt i jak wyglądają.

Właściwości okularów ochronnych

Okulary ochronne w odróżnieniu od zwykłych okularów korekcyjnych lub przeciwsłonecznych odróżnia to, że ich zadaniem jest jedynie ochrona oczu, która spowodowana jest występowaniem danego zagrożenia w miejscu pracy. Bardzo często można spotkać się z połączeniem funkcji okularów ochronnych z okularami korekcyjnymi. Jest to nawet wskazane w przypadku osób z wadą wzroku, które pracują w miejscach gdzie występuje zagrożenie narażenia oczu na czynniki niebezpieczne, a kiedy nie chcemy, aby pracownik uszkodził swoich prywatnych okularów korekcyjnych. Często można spotkać również same nakładki, które zakłada się na prywatne okulary korekcyjne, a które to nakładki chronią nasze prywatne okulary przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dość często jednak ta kwestia jest marginalizowana przez pracodawców, jednak to nie temat na ten artykuł. Okulary przeciwsłoneczne to tak naprawdę, okulary ochronne, bo chronią nas przed promieniami słonecznymi i UV. Jednak ich trwałość mechaniczna jest z reguły dość niska w warunkach pracy i raczej mało kto, chciałby narażać na uszkodzenie swoje prywatne okulary przeciwsłoneczne, które nierzadko mogą kosztować nawet kilkaset złotych, przy czym okulary ochronne kosztują znacznie mniej. Obecnie większość okularów ochronnych wykonywana jest z tworzyw sztucznych. Droższe okulary mogą posiadać soczewki wykonane ze szkła. Jak w przypadku coraz większej grupy przedmiotów ochronnych, okulary ochronne wykonywane są z polimerów. Może to być na przykład polietylen lub polipropylen, które są materiałami tanimi w produkcji i charakteryzującymi się wysoką wytrzymałością. Okulary wyprodukowane z takich materiałów, będą odznaczały się wysoką odpornością na ścieranie, uderzenia mechaniczne, na działanie różnych środków chemicznych, takich jak ługów, olei lub tłuszczy oraz rozcieńczonych kwasów. Charakteryzują się również znaczną elastycznością.

W zależności od przeznaczenia i warunków w jakich będą wykorzystywane dane okulary, mogą one być wyposażone lub skonstruowane w taki sposób, aby właściwie chronić ich użytkowników. Najprostszy poziom ochrony, który okulary mogą zapewnić to ochrona przed działaniem promieniowania UV. Wystarczy, aby okulary posiadały odpowiedni filtr UV. Można się spotkać z okularami, które chronią przed promieniowaniem podczerwonym lub promieniowaniem rentgenowskim. Jednak zazwyczaj, kiedy występują te czynniki to do ochrony stosuje się inne środki, które zapewniają ochronę całej twarzy. Inne okulary jakie możemy zaliczyć do ochronnych to okulary, które chronią nas przed ciałami stałymi w postaci opiłków, wiórów lub pyłu. Takie okulary charakteryzują się inną konstrukcją. Zazwyczaj są one większe i chronią one dostępu w okolicach oczu. Posiadają zakrycia dookoła soczewki. Mogą to być również okulary przylegające do skóry, niczym gogle.

Zastosowanie okularów ochronnych

Okulary ochronne to podobnie jak kaski jedne za ważniejszych i jedne z wykorzystywanych w większości zawodów. Tutaj również główny prym wiedzie branża budowlana. Zagrożenia wynikające z uszkodzenia gałki ocznej są tutaj również wysokie, co z uszkodzenia głowy. Praktycznie każdy zawód w branży budowlanej powinien zaopatrywać swoich pracowników w okulary ochronne. Głównie zawody, gdzie występuje praca w elementami tnącymi, które generują odpady, prace rozbiórkowe, prace metalurgiczne, prace z drzewem, spawalnictwo gazowe. Okulary ochronne są również bardzo wykorzystywane przez wojsko. Zakres zawodów wykorzystujących okulary ochronne jest naprawdę bardzo szeroki.

 

Zobacz okulary ochronne w sklepie >>

Komentarze do wpisu (1)

12 czerwca 2018

Pozytywne jest to że coraz więcej osób przywiązuje realną wagę do ochrony oczu podczas pracy - i tyczy się to zarówno zatrudnionych jak i pracodawców. Znam przypadki kiedy szefostwo weryfikowało jakość okularów ochronnych i zalecało zmiany. U nas w zakładzie są rozwiązania z muntech24, z odzieżą roboczą tak samo. Dotąd zero problemów, oby tak dalej.

Submit

  biuro@muntech24.pl

 61 662 30 96

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl