Opinie o Nas

Właściwości zacisków do lin

0
Właściwości zacisków do lin

Zaciski do lin, jak ich nazwa wskazuje, służą przede wszystkim do zaciskania lin, po to, aby uzyskać w ten sposób pętlę. Wyróżniamy kilka typów zacisków, które stosowane mogą być w zależności od potrzeb i warunków zastosowania, lecz ich wspólnym mianownikiem jest bycie osprzętem o lin i temu służą. Każdy typ zacisku działa w trochę inny sposób, ale wszystkie mają za zadanie to samo, czyli tworzyć zacisk w danym miejscu liny. Wykonane są z różnych materiałów, tak jak różny jest sposób ich montażu. Dostępnych jest wiele typów zacisków, ale w naszej ofercie posiadamy cztery najczęściej stosowane. Są to zacisk aluminiowy, kubełkowy, kabłąkowy i zacisk siodełkowy pojedynczy i podwójny.

Właściwości zacisków do lin

Jak już wspomniałem, są różne rodzaje zacisków do lin. My w swojej ofercie posiadamy cztery najpopularniejsze. Każdy zacisk jest wykonany z różnego materiału i inaczej skonstruowany, a co za tym idzie, posiada różne właściwości i w inny sposób spełnia swoje zadanie.

Zacisk aluminiowy

Jak nie trudno się domyśleć wykonany jest z aluminium. Jak wszyscy wiemy, aluminium jest materiałem miękkim i plastycznym. Lecz dla podwyższenia właściwości wytrzymałościowych do stopu dodaje się inne pierwiastki metali, na przykład takie jak chrom, żelazo, magnez, krzem, miedź, mangan i wiele innych. To właśnie domieszki tych pierwiastków, tak samo jak w przypadku stopów stali, polepszają właściwości stopów i zwiększają ich wytrzymałość i plastyczność, a także nadają innych cech. W zależności od rozmiaru zacisku, do ich produkcji wykorzystuje się stopy o innym składzie. Dla tych większych zacisków stosowane są stopy posiadające większe właściwości wytrzymałościowe, ponieważ są narażone na większe obciążenia. Jednak dla wszystkich zacisków aluminiowych są obliczone pewne parametry i tak na przykład zaciski aluminiowe posiadają skalę twardości według Brinella na poziomie 38-45, ich wytrzymałość na rozciąganie wynosi ≥ 145N/ , granica plastyczności to 0,2%, czyli ≥ 50N/ .

Zacisk kabłąkowy

Jest kompletnie innym zaciskiem w porównaniu do zacisku aluminiowego. Różni się pod względem materiału z jakiego jest wytworzony, jak i kształtu i sposobu montażu. Zaciski kabłąkowe wykonane są z dwóch rodzajów materiałów. Jest to uwarunkowane tym, że jest on wykonany z dwóch części. Z kabłąka (śruby w kształcie litery „U”) oraz korpusu. Śruba zacisku wykonana jest ze stali konstrukcyjnej C15. Już nie jednokrotnie mogliście przeczytać na naszym blogu na temat tego rodzaju stali. Dla przypomnienia przytoczę tylko najważniejsze informacje na jej temat, związane z wytrzymałością i plastycznością. Granica plastyczności stali C15 znajduje się na poziomie 230 MPa (megapaskali), co daje nam 230 000 kN/ . Granica wytrzymałości tej stali znajduje się na poziomie 380-500 MPa. Zawartość węgla oscyluje w granicach 0,15% - 0,19%. Drugi element zacisku, czyli korpus, wykonany jest z żeliwa. Jest ono wysokowęglowym stopem żelaza i węgla. Jego zawartość w stopie wacha się od 2,11% do 6,67%. Jest to bardzo wysoka wartość, która charakteryzuje żeliwo, jako stop twardy ale bardzo kruchy.

Zacisk kubełkowy

Jest to kolejny rodzaj zacisku wykonany z aluminium. Aluminium, jako materiał posiada w tym przypadku takie same właściwości jak w przypadku zacisku aluminiowego. Tak samo, aby był on znacznie twardszy i wytrzymalszy potrzebuje domieszek innych pierwiastków. Ten typ zacisku, jak i aluminiowy posiada podobne właściwości. Twardość według skali Brinella wynosi 38-45, wytrzymałość na rozciąganie ≥ 145N/ , a granica plastyczności to 0,2%, czyli ≥ 50N/ . Oczywiście te parametry różnią się między poszczególnymi zaciskami, ponieważ posiadają one różne konstrukcje.

Zacisk siodełkowy

Ten rodzaj zacisku możemy podzielić na dwa typy. Zacisk siodełkowy pojedynczy i zacisk siodełkowy podwójny. Jeśli chodzi o właściwości, nie ma żadnych różnic pomiędzy typami tego zacisku. Są one wykonane z identycznych materiałów. W obu przypadkach  jest to stal C15. Nie będę setny raz się już powtarzał ;) na temat jej parametrów, bo macie je opisane w przypadku zacisku kabłąkowego.

Wszystkie zaciski są również, oczywiści pokryte warstwą galwaniczną, czyli ocynkowane elektrolitycznie, z wyjątkiem zacisków aluminiowych. Zabezpiecza to je przed działaniem zmiennych i niekorzystnych dla metali warunków atmosferycznych, które prowadzą do powstawania korozji.

Konstrukcja zacisków do lin

Zacisk aluminiowy

Zacisk aluminiowy posiada konstrukcję tulei, inaczej mówiąc rurki z otworem w środku. Tak naprawdę nie można tutaj nic więcej powiedzieć, ponieważ jest to bardzo prosta i łatwa w stosowaniu konstrukcja.

Zacisk kabłąkowy

W tym przypadku można powiedzieć coś więcej, ponieważ jest on bardziej złożoną konstrukcją. Cały zacisk kabłąkowy składa się z dwóch części. Jak już wspominałem są to korpus i kabłąk, który jest śrubą w kształcie litery „U”. Kabłąk posiada na oby swoich końcach gwintowanie, na które nakręca się nakrętki, dzięki którym można regulować wielkość otworu zacisku. Kabłąk przechodzi przez dwa otwory znajdujące się  korpusie. Korpus kształtem przypomina nieco odwrócony kabłąk, co jest konieczne, aby uzyskać owalny otwór.

Zacisk kubełkowy

Ten zacisk składa się z trzech części. Śruby z nakrętką oraz dwóch korpusów, które razem tworzą zacisk dla lin. Dwa korpusy są identyczne, a razem dzięki pół owalnym otworom tworzą jeden wielki, do którego mocuje się linę i zaciska za pomocą śruby, która przechodzi przez oba korpusy, tym samym regulując wielkość otworu i siłę zacisku.

Zacisk siodełkowy

Swoim kształtem przypomina siodło, stąd jego nazwa. Składa się on z trzech elementów. Korpusu, blaszki dociskowej oraz śruby z nakrętką do regulacji otworu i siły docisku. Korpus posiada kształt koła z niewielkimi przedłużeniami po dwóch przeciwległych bokach. Na środku korpusu zamontowana jest śruba, która przechodzi również przez środek blaszki dociskowej, a ta z kolei znajduje się pod korpusem i wraz z dokręcaniem nakrętki na śrubie dociska ona znajdującą się między nimi linę.

Zastosowanie zacisków do lin

Jak nazwa wskazuje, nie trudno się domyśleć służą one do zaciskania i tworzenia oczek lub pętli za pomocą lin. Najczęściej wykorzystywane są one w szeroko pojętym budownictwie. Często wykorzystywane są do zawieszania banerów reklamowych wielkoformatowych, oraz w ogrodnictwie do zawieszania donic z kwiatami, na pergolach lub związywania krzewów i żywopłotów oraz przy napinaniu siatek ogrodzeniowych.

Zamów zaciski w naszym sklepie


Zacisk kabłąkowy wzmacniany 14 mm Zacisk kabłąkowy wzmacniany 14 mm
Producent: Góralmet
Cena:4,80 zł (netto: 3,90 zł )
szt.
zobacz więcej
Zacisk kubełkowy 6 mm Zacisk kubełkowy 6 mm
Producent: Góralmet
Cena:2,10 zł (netto: 1,71 zł )
szt.
zobacz więcej
Zacisk aluminiowy 1 mm Zacisk aluminiowy 1 mm
Producent: Góralmet
Cena:0,11 zł (netto: 0,09 zł )
szt.
zobacz więcej

Zobacz wszystkie typy zacisków dostępne w naszej ofercie >>

Komentarze do wpisu (0)

Submit

  biuro@muntech24.pl

 61 662 30 96

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium