Opinie o Nas
Blog – kategorie

Połączenia ciesielskie - hurtownia Armet

Z jakich materiałów wykonane są pasy transportowe? Wyjaśniamy

2
Z jakich materiałów wykonane są pasy transportowe? Wyjaśniamy

Organizacja transportu gabarytów na większe lub mniejsze odległości bywa kłopotliwa. Da się jednak wiele w tym aspekcie ułatwić, sięgając po odpowiednie akcesoria. Ich efektywność nie budzi żadnych wątpliwości, ponieważ potwierdza ją codzienna praktyka zawodowców. Spedytorzy czy pracownicy firm kurierskich wiedzą świetnie, że nawet trudne transporty da się solidnie zabezpieczyć. Jednym z najbardziej podstawowych rozwiązań w tym zakresie są pasy transportowe. Znane i wykorzystywane na całym świecie stanowią sporą ulgę dla przewoźników. Nadal jednak nie wszystko w tym temacie jest jasne. Przyjrzyjmy się więc pasom z większą dozą uwagi.

Z czego produkuje się pasy transportowe?

Każdy pas spełniający wymagania stawiane takim akcesoriom musi być opatrzony odpowiednią etykietą. Posiada ona kolor, do jakiego przypisana jest specyfikacja materiałowa. To właśnie etykieta stanowi dla użytkownika informację, z czego pas został wykonany. Kolor jego samego ma charakter umowny. W tej kwestii wiele zależy od konkretnego producenta i do tego wątku jeszcze wrócimy. Etykiety jednak stanowią dla nas wiadomość, z czego pasy transportowe powstały – bywa to bardzo istotne.

Pas transportowy

Niebieska etykieta oznacza, że pas został wykonany na bazie PSE. Chodzi po prostu o poliester. To syntetyczny materiał o dużej wytrzymałości. Produkt na jego bazie sprawdzi się w kwaśnym środowisku, jednakże nie wykazuje odporności na działanie ługów. Warto zwrócić też uwagę na dopuszczalną temperaturę roboczą. Pasy oznaczone na niebiesko zdadzą egzamin w przedziale od -40 do 100 stopni Celsjusza. Etykiety zielone z kolei oznaczają, że do wyrobu pasa użyty został poliamid. Tworzywo ma podobne właściwości jak PSE, jednakże jest podatne na działanie kwasów. Brązowa etykieta to polipropylen. Takie pasy są najbardziej odporne na chemię, z ługami włącznie. Mogą pracować w zakresie temperatur od -40 do 80 stopni Celsjusza.

Pas transportowy do kół

Podział pasów transportowych – warto go doprecyzować

Jak wspomniano nieco wcześniej, pasy transportowe są oznaczone dwojako. Z jednej strony mamy to, co widać na pierwszy rzut oka – kolor samego pasa. Ten nie musi tak naprawdę nic oznaczać. O tym, jakie jest maksymalne obciążenie dla produktu decyduje szerokość taśmy wyrażona w milimetrach. Im większa, tym nominalny ciężar rośnie (typowo w zakresie od 0,5 do 5 ton). Kolor etykiety natomiast informuje o tym, jaki materiał użyto do produkcji i w jakich warunkach dany pas może być wykorzystywany. Tę kwestię omówiono powyżej. Dodajmy, że w ramach dobrych praktyk warto należycie przechowywać pasy. Powinny znajdować się one w miejscach suchych, nie należy dopuszczać do ich zawilgocenia i zamarzania. Niewskazany jest także kontakt z piaskiem i pyłami, które mogą naruszyć strukturę materiału.

Mamy nadzieję, że wpis rozwieje typowe wątpliwości, jakie pojawiają się w tym aspekcie. Na wszelkie pytania szczegółowo odpowiedzą nasi specjaliści.

Komentarze do wpisu (2)

29 marca 2019

Chyba jeden z niewielu tekstów w polskim necie w którym jest wyjaśnione o co chodzi z oznaczeniami pasów. Jest cała masa nieporozumień co mnie jako człowieka z branży chwilami strasznie irytuje. Sam zwykle korzystam z pasów poliestrowych - po prostu są wystarczające no i przy tym niedrogie.

14 kwietnia 2019

Spoko tekst akurat szukałem jakiegoś wyjaśnienia o co chodzi z tymi oznaczeniami pasów i jak jedne od drugich odróżnić. Fajnie że na muntech można nie tylko kupić towar ale też poczytać o nim nieco.

  biuro@muntech24.pl

 61 662 30 96

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl