Opinie o Nas
Blog – kategorie

Połączenia ciesielskie - hurtownia Armet

Ogniwa skręcane i ich charakterystyka

0
Ogniwa skręcane i ich charakterystyka

Ogniwo skręcane jest to ogniwo zamykane, gwintowane. Innymi słowy, posiada ono specjalne zamknięcie, które działa niczym nakrętka, która zamyka oraz otwiera otwór ogniwa. Pozwala to nam na wielokrotne stosowanie ogniwa, które dzięki temu posiada uniwersalną właściwość elementu łącznikowego wykorzystywanego najczęściej do współpracy z łańcuchami, a także innymi osprzętami do lin i łańcuchów. Ogniwo wykonane jest z dwóch części – korpusu wykonanego ze stali C15 oraz nakrętki ze stali C10. Całość pokryta jest powłoką cynkową, czyli ocynkowana elektrolitycznie.

Właściwości ogniwa skręcanego

Jak już wspomniałem na początku, ogniwo wykonane jest z dwóch elementów składających się na całe ogniwo skręcane. Korpus, czyli główna część, która jest samym ogniwem wykonana jest ze stali konstrukcyjnej niestopowej C15. Oznaczenie to mówi nam, że jest to rodzaj stali, który posiada zawartość węgla na poziomie 0,15-0,19%. Zawartość węgla w stali na takim poziomie warunkuje właściwości metalu na naprawdę dobrym poziomie. Jest to stal jakościowa ogólnego zastosowania, która może być wykorzystywana do konstrukcji spawanych, łączonych śrubami oraz nitowanych pracujących wyłącznie w temperaturze otoczenia. Dany poziom zawartości węgla w stali charakteryzuje również jej parametry fizyczne, takie jak plastyczność, której granica w tym przypadku znajduje się na poziomie 230 MPa (megapaskali), co daje nam 230 000 kN/ . Kolejnym parametrem fizycznym stali C15 jest jej granica doraźnej wytrzymałości, która plasuje się na poziomie 380-500 MPa. Są to naprawdę bardzo przyzwoite wyniki szczególnie, że jest to stal ogólnego zastosowania. Następny element ogniwa skręcanego to nakrętka. Jest ona również wykonana ze stali, lecz w tym przypadku jest to słabsza stal C10. Posiada ona takie same parametry jak stal C15, lecz charakteryzuje się niższymi wskaźnikami plastyczności i wytrzymałości, które plasują się na poziomach 210 MPa dla plastyczności i 340-450 MPa dla wytrzymałości.

Nie można tutaj oczekiwać identycznych parametrów dla obu części ogniwa, ponieważ nakrętka pełni jedynie funkcję zamykająco-otwierającą otwór ogniwa. Z racji tego, nie musi posiadać wyższych właściwości wytrzymałościowych, gdyż nawet w trakcie pracy pod wpływem wysokich obciążeń, zaczynają one działać na nakrętkę na samym końcu, kiedy już sam korpus nie wytrzymuje obciążeń danej siły. Oba elementy ogniwa, korpus i nakrętka są pokryte warstwą galwaniczną, jaką jest ocynkowanie. Jest to ważna sprawa ze względu na dwa powody. Estetyczny, dzięki czemu ogniwo posiada czystą i błyszczącą powierzchnię oraz jest przyjemne w dotyku. Drugim powodem jest czynnik ochronny. Nadaje on stali ochronę przed działaniem czynników atmosferycznych, szczególnie wilgoci, która w połączeniu z promieniowaniem słonecznym i substancjami zawartymi w powietrzu prowadzi bezpośrednio do powstawania korozji. Korozja jest bardzo niebezpiecznym procesem, który osłabia strukturę metalu, a tym samym całego elementu łącznikowego. To z kolei stwarza bezpośrednie zagrożenie, jakim może być pęknięcie ogniwa i w dalszej konsekwencji stworzenie zagrożenia dla osób przebywających w jego otoczeniu. Taki rodzaj stali zawsze jest produkowany zgodnie z normą PN-EN 10277-2:2002 która zapewnia najwyższą jakość materiału oraz wykonania.

Konstrukcja ogniwa skręcanego

Jak wiemy ogniwo skręcane składa się z dwóch części - korpusu i nakrętki. Korpus nazwać można śmiało również samym ogniwem. Posiada on identyczny kształt jak w przypadku klasycznych ogniw łańcucha. Przypominający kształtem spłaszczony owal, który posiada otwór w swoim obwodzie, dzięki czemu mamy możliwość stosowania go, jako elementu łącznikowego. Oba końce korpusu posiadają gwinty, tak aby zamontowana na nich nakrętka, która od wewnątrz swojej konstrukcji posiada również nagwintowane ścianki, po to, aby mogła swobodnie i w łatwy sposób poruszać się, otwierając i zamykając otwór ogniwa. Nakrętka posiada tak zaprojektowaną długość, aby po odkręceniu i otwarciu ogniwa nie zsunąć się z końca korpusu i wypaść. W przekroju posiada ona kształt sześciokąta, dzięki czemu łatwo i bez najmniejszego wysiłku mamy możliwość odkręcenia i zakręcenia jej na gwincie korpusu. Średnica otworu oraz wymiary ogniw zależne są od ich rozmiarów wraz z którymi wzrasta ich wytrzymałość i odporność na działanie obciążeń.

Zastosowanie ogniwa skręcanego

Jak już wspomniałem ogniwo skręcane jest elementem łącznikowym stosowanym głównie we współpracy z łańcuchami. Najczęściej wykorzystującą ogniwa skręcane branżą jest oczywiście szeroko rozumiana branża budowlana. Za jego pomocą możemy łączyć ze sobą krótsze odcinki łańcuchów lub łączyć w łatwy i szybki sposób łańcuch z innym osprzętem, takim jak na przykład karabińczyki, haki, czy szekle. Możemy je stosować również do łączenia wszelkich innych elementów i przedmiotów otrzymując złożone połączenia. Tak naprawdę wszystko zależy od naszej pomysłowości na wykorzystanie ogniwa i przedmiotów do niego pasujących. Ogniwo skręcane jest świetnym narzędziem, dzięki któremu zaoszczędzimy czas i wysiłek oraz dzięki któremu w łatwy sposób możemy połączyć ze sobą ważne elementy naszej konstrukcji.

Komentarze do wpisu (0)

  biuro@muntech24.pl

 61 662 30 96

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl