Opinie o Nas
Baza Wiedzy

Połączenia ciesielskie - hurtownia Armet

Konstrukcja i zastosowanie sworznia

0
Konstrukcja i zastosowanie sworznia

Sworznie, są to elementy łącznikowe, elementy połączeń stosowane w budowie maszyn. Służą one do przenoszenia obciążeń zginających, między poszczególnymi częściami maszyn. Sworzeń można przyrównać do zatyczki, którą wkłada się w otwór, lecz w porównaniu do zatyczki, sworzeń osadzony jest luźno. Posiada ona kształt walca. Jego zadaniem jest pracować na zasadzie zawiasu, dlatego nie może być ciasno osadzony. Sworznie najczęściej wykonuje się po prostu ze stali, lecz nierzadko z mosiądzu lub aluminium, w zależności od przeznaczenia zastosowania sworznia. Sworznie stosuje się praktycznie w większości elementów maszyn, w których występuje, jakikolwiek ruch poszczególnych części.

Konstrukcja sworznia

Jak wspomniałem na początku sworzeń ma postać walca. Można go również porównać do krótkiego pręta w kształcie walca, z jednej strony zakończony łbem w różnych kształtach. Łeb sworznia ma większą średnicę od reszty korpusu. Zadaniem łba jest zatrzymanie sworznia na odpowiedniej głębokości otworu. Oczywiście sworzeń musi przejść na wylot przez otwór, dlatego elementy maszyn wykorzystujące sworznie muszą posiadać otwór na wylot. Na drugim końcu sworznia najczęściej znajduje się zawleczka zabezpieczająca, lecz często spotykanym sposobem zabezpieczenia sworznia są również nakrętki, „pierścień Segera”, czyli pierścień sprężynujący osadczy lub płytki osadcze. Zabezpieczenia te mają za zadanie unieruchomić sworzeń z drugiej strony. Jednak nie zawsze musimy spotkać się z tego rodzaju zabezpieczeniem, ponieważ sworznie montowane są w otworze bez zabezpieczenia, czyli na tak zwane „pasowanie ciasne sworznia”. Z jednej strony sworzeń posiada łeb, który nie pozwala przejść dalej, a z drugiej strony posiada zabezpieczenie, które zabezpiecza go przez wypadnięciem z otworu. Sworznie dostępne są z różnymi rodzajami łbów. Najpopularniejszym są sworznie z łbem walcowym, w różnych rozmiarach. Im poddawany będzie większym obciążeniom, tym z wytrzymalszej stali zostanie wykonany. Dodatkowo posiadają one powłokę ochronną, którą jest oczywiście powłoka galwaniczna. Do powłok sworzni stosuje się powłoki z cynku galwanicznego, ogniowego lub termodyfuzyjnego.

Połączenia sworzniowe

Jak wspomniałem, sworznie są elementami łącznikowymi.  Można o nich powiedzieć, że są to połączenia sworzniowe. Sworznie stosuje się głównie tam, gdzie potrzebne jest połączenie przegubowe. Jest to rodzaj połączenia ruchomego. Dlatego sworzeń działa na podobnej zasadzie, co zawias. Stosowane są one głównie w budowie i konstrukcji maszyn. Czy to maszyny budowlane lub samochody, tam na pewno zastosowane są połączenia przegubowe. Dobrym przykładem zastosowania sworzni, są sworznie wahaczy, które to są podstawowymi elementami układu zawieszenia w samochodach. W maszynach budowlanych, mogą one występować również w elementach pracujących, takich jak ramiona koparko-ładowarek. Wszystkie dostępne sworznie wykonywane są zgodnie z normami i posiadają odpowiednie certyfikaty.

Być może zainteresuje Cię...


Sworzeń 12  x 60 mm Sworzeń 12 x 60 mm
Producent: PHU Gwint
Cena:2,10 zł (netto: 1,71 zł )
szt.
zobacz więcej
Sworzeń 12 x 120 mm Sworzeń 12 x 120 mm
Producent: PHU Gwint
Cena:2,91 zł (netto: 2,37 zł )
szt.
zobacz więcej
Sworzeń 12 x 80 mm Sworzeń 12 x 80 mm
Producent: PHU Gwint
Cena:2,58 zł (netto: 2,10 zł )
szt.
zobacz więcej

Lub zobacz wszystkie sworznie w naszej ofercie >>

Komentarze do wpisu (0)

  biuro@muntech24.pl

 61 662 30 96

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl