Korzystanie z ogrodzenia z siatki jest dość powszechne. To metoda grodzenia posesji uznawana za tanią, a do tego niezbyt skomplikowaną w aspekcie technicznym. Tak naprawdę, nie mając specjalnego doświadczenia oraz umiejętności można takie ogrodzenie przygotować. Konieczny jest tylko zakup porządnej siatki, a ceny takich materiałów nie są wysokie. Pomyślne zakończenie prac da rezultat w postaci ogrodzenia funkcjonalnego i do tego względnie estetycznego. Są z całą pewnością takie rodzaje ogrodzeń, które wyglądają bardziej stylowo. Jednocześnie są one droższe, a co za tym idzie słabiej dostępne dla szerokiego grona konsumentów. Tymczasem ogrodzenia bazujące na siatce są łatwe w realizacji i ekonomiczne. Grunt to rozpocząć montaż z prawidłowymi założeniami technicznymi. Plan to podstawa, ponieważ bez niego żadne z takich przedsięwzięć nie ma dużych szans powodzenia. Nim ktokolwiek rozpocznie pracę nad swoim ogrodzeniem, powinien oszacować potrzeby i możliwości. Im dłuższe będzie docelowe ogrodzenie, tym jego przygotowanie będzie trudniejsze. Warto także podkreślić, że działaniami tymi powinny zająć się co najmniej dwie osoby. Wykonanie takiego ogrodzenia w pojedynkę jest skrajnie trudne, dlatego lepiej oszczędzić sobie rozczarowań.
Naciąganie siatki ogrodzeniowej. Jak sprawić, by było łatwe i przyjemne?
Jedna z najważniejszych spraw związanych z ogrodzeniami to właściwe naciągnięcie siatki. Odgrywa ono znacznie większą rolę niż niektórym się wydaje. Chodzi tu przede wszystkim o aspekt estetyczny - siatki bez należytego naciągu prezentują się źle. Tymczasem chcemy, aby gotowe ogrodzenie z siatki robiło dobre wrażenie na każdym, kto je zobaczy. Przecież żaden właściciel domu nie chce, aby sąsiedzi pogardliwie spoglądali na jego ogrodzenie... Stąd ważny jest prawidłowy montaż siatki, a kluczową rolę odgrywają w tym napinacze. To proste akcesoria, które z pomocą specjalnego drutu mogą zmienić oblicze ogrodzenia. Drut napinający trzeba właściwie zamocować o słupy. To, ile słupków pojawi się w strukturze ogrodzenia zależy od jego długości. Oczywiście przy większych realizacjach poziom skomplikowania prac wzrasta. Ważne jest rozciągnięcie drutu od słupka początkowego, poprzez pośrednie aż do narożnych. Potem poszczególne odcinki drutu trzeba będzie naciągnąć, w czym pomogą wymienione powyżej napinacze. Co ważne, druty muszą zostać rozciągnięte do wszystkich napinaczy po kolei. Na nich zawinięte i poprowadzone do kolejnego słupka z podporami. Dobry napinacz jest zaprojektowany w taki sposób, aby zapobiec cofaniu się drutu.
Zakładanie siatki ogrodzeniowej krok po kroku
Podstawa to słupki z podporami. Generalnie należy je rozmieścić co 2,5 metra. Podpory powinny znaleźć się przy słupkach narożnych i początkowych, jak też pośrednich. Optymalnie co 30 metrów bieżących siatki. Słupek startowy wymaga dwóch podpór, a pozostałe jednej. Bardzo ważne jest, aby słupki stały w prostej linii. W jej wytyczeniu pomoże na przykład sznurek murarski lub żyłka. Przy słupkach należy zamontować zestaw obejm, napinaczy oraz śrub oczkowych. Następnie drut naciągowy, który należy umieścić we wszystkich napinaczach. Tutaj ważne jest, aby odpowiednio rozłożyć druty pomiędzy słupkami. Zadanie nie jest łatwe dla laików, dlatego warto zapoznać się wcześniej ze szczegółowymi poradnikami. Montaż drutu zawsze rozpoczyna się od słupków początkowych. Istotne jest, aby nie naprężać nadmiernie siatki ogrodzeniowej. Jeśli przesadzimy, trudno będzie nanosić niezbędne korekty. Siatka powinna być naciągana ręcznie, od słupka do słupka. Napinacze mają konstrukcję, która pozwala na łatwe regulowanie ich naprężenia za pomocą śruby. Należy ją dokręcać tak długo aż efekt nie będzie w pełni zadowalający. Nie wolno napiąć siatki zbyt mocno, ponieważ będzie to skutkować zniekształceniem oczek. Po zakończonym naciąganiu siatki konieczny jest jej montaż na słupkach. Chodzi o słupki krańcowe, pośrednie i narożne. W tym celu wykorzystuje się druty pionowe. Dzięki temu uda się wyeliminować zjawisko cofania się siatki. Siatka przygotowana do pracy musi leżeć równo. Nie może być poplątana ani pognieciona. Czasami w działaniach tych używa się również siatki zgrzewanej. Pod pewnymi względami jest ona bardziej praktyczna. Jeśli zostanie prawidłowo zamontowana, nie wymaga naciągania. Może się jednak zdarzyć, iż będzie to konieczne. Wtedy stosuje się naciąganie w linii prostej w każdym z naroży, tak jak przy słupkach krańcowych.
Napinacz do siatki ogrodzeniowej - pomoc w mocowaniu siatki do słupka
Montaż ogrodzenia nie byłby możliwy bez odpowiednich akcesoriów. Napinacze do siatki ogrodzeniowej są zwykle wykonane ze stali niskowęglowej. Najczęściej wykorzystuje się stal C04. Posiada ona dobre właściwości wytrzymałościowe. Poza tym jest relatywnie tanim materiałem, co także jest warte podkreślenia. Generalnie na rynku kupić można dwa warianty napinaczy. Pierwsze są pozbawione ocynku, a jedynie pokryte farbą. Zwykle używany jest tu kolor zielony. Drugi typ napinaczy jest w procesie obróbki fabrycznej pokrywany warstwą ocynku elektrolitycznego. Jego zadaniem jest zabezpieczenie metalu przed korozją oraz innymi zewnętrznymi czynnikami. Obecnie przy prowadzeniu prac nad ogrodzeniami z siatki, użycie napinaczy to norma. Mają one konkretne walory - są tanie i łatwe w użyciu. Niskie ceny materiałów są zazwyczaj ważne dla tych konsumentów, jacy wybierają ekonomiczne ogrodzenia siatkowe. Są one doskonałą opcję zwłaszcza wtedy, kiedy konieczne jest ogrodzenie większego terenu. Dzięki siatce można to zrobić znacznie taniej. Przyspiesza również tempo realizowanych prac. Przy odpowiedniej dbałości o detale ogrodzenia z siatki mogą z powodzeniem zastępować droższe alternatywy. To nie tylko dobre rozwiązanie dla oszczędnych, ale po prostu dla zainteresowanych solidnym ogrodzeniem. Opcja ta sprawdza się jednakowo dobrze przy różnych obiektach. Można zastosować siatkę ogrodzeniową zarówno przy domu jednorodzinnym, jak też domku letniskowym. Montaż całości zajmuje niewiele czasu i można obejść się bez pomocy ekipy z zewnątrz. Kluczowe jest tylko przestrzeganie technicznych wymogów stawianych ogrodzeniom tego rodzaju. Inwestor musi też zastanowić się nad wyborem samej siatki ślimakowej. W sprzedaży wyróżnia się przede wszystkim trzy jej warianty. Chodzi o siatkę ocynkowaną z powłoką PVC, ocynkowaną bez powłoki lub z powłoką, ale bez ocynku. Bez względu na to, który rodzaj wybierzemy, cały proces napinania wygląda tak samo. Podobnie sprawy mają się z innymi aspektami w zakresie montażu ogrodzenia. Przyda się też zestaw podstawowych narzędzi. Należy wymienić wśród nich wspomnianą już linkę murarską lub żyłkę, poziomnicę czy łopatę. Przyda się również wkrętarka z bitem do przelotek czy też poziomnica. To wszystko razem znacząco pomoże w wykonaniu solidnego i zarazem estetycznego ogrodzenia.
Napinanie siatki z napinaczem. Sprawdź ofertę Muntech24.pl
Różne rodzaje ogrodzeń i różne pomysły na odgradzanie swoich posesji - nie ma w tym nic dziwnego. Nie dziwi także to, że wiele osób wybierać obecnie ogrodzenie z siatki jako optymalne rozwiązanie. Ma ono niewątpliwe walory. Jest ekonomiczne i nie wymaga zastosowania skomplikowanych technologii. Poza siatką potrzeba także słupków, drutu i oczywiście napinaczy. Te ostatnie znalazły się w asortymencie naszego sklepu - gorąco zachęcamy do zapoznania się z nim. Wybierać można spośród napinaczy z ocynkiem lub bez.