
Osoby zatrudnione w różnych zakładach pracy mogą się w pewnych sytuacjach ubiegać o wypłatę środków pieniężnych w ramach tak zwanych ekwiwalentów. Do najczęściej wymienianych w tym kontekście świadczeń zaliczyć trzeba ekwiwalent za odzież roboczą. Tyczy się on szeroko pojętego przemysłu, ale też branży budowlanej i generalnie każdej, gdzie zatrudniani korzystają ze strojów tego rodzaju. Kwestie związane z tymi ekwiwalentami są regulowane polskimi przepisami, jednakże regulacje nie mają bardzo szczegółowego charakteru. Oznacza to, że do pewnego stopnia potrzeba tutaj nawiązać odpowiednie relacje ze swoim pracodawcą i ustalić detale – to zadanie na przykład dla działających na terenie zakładu związków zawodowych.
Wniosek o wypłacenie ekwiwalentu za odzież roboczą – kiedy jest zasadny?
W treści artykułu 237 naszego kodeksu pracy możemy przeczytać, że pracownikowi przysługuje wypłata świadczenia w sytuacji, gdy poniósł on koszty związane z zakupem odzieży roboczej na własną ręką. Są oczywiście sytuacje, kiedy zapis ten nie znajduje zastosowania, ponieważ pracodawca zadbał o to, aby każdy z członków zespołu miał odpowiedni ubiór. Poza tym nie istnieje żadna sztywna kwota, jaka miałaby się pracownikowi należeć. Chodzi po prostu o to, aby pokryć koszta poniesione przez zatrudnionego – te z kolei trzeba udokumentować za pomocą dowodów zakupu w postaci paragonów fiskalnych czy faktur VAT. To, czy wypłata w ogóle wchodzi w grę zależy od treści porozumienia pomiędzy pracownikami a pracodawcą – zwykle stosowny zapis znajduje się w zawartej umowie.
Odzież i obuwie robocze – co podlega ekwiwalentom?
Przepisy nie wymieniają enumeratywnie tych rzeczy, które podlegają wypłaceniu ekwiwalentu. W praktyce chodzi o wszelkie stroje oraz buty, w które pracownik się zaopatrzył, a jakie są przydatne przy wykonywaniu określonych prac. Może tutaj chodzić o cały wachlarz odzieży, takiej jak kurtki, bluzy czy spodnie, a poza tym o buty robocze. Warto nadmienić, że pracownik może w pewnych sytuacjach ubiegać się również o ekwiwalent za pranie swojego stroju roboczego. Jest tak, gdy na mocy umowy z pracodawcą to właśnie on jest zobowiązany do jej systematycznej konserwacji i utrzymywania w czystości. Może się więc zdarzyć, że przysługiwać będą oba ekwiwalenty.
Sprawdź wybrane produkty z kategorii Odzież robocza w ofercie Muntech24.pl